Такий висновок зробив директор з проблем міжнародного розвитку Інституту сучасного розвитку та член експертної групи "Европейский диалог" Сергій Кулик, передає "Новая газета".

Читайте також: У Росії порахували збитки від блокування Telegram: мовиться про мільярди доларів

За його словами, внаслідок розірвання економічних зв’язків між Україною та Росією низка секторів і програм російської економіки потребує значних вливань, що оцінюється десятками мільярдів доларів. Це своєю чергою як підкреслює фахівець, і без того сумнівні перспективи економічного зростання в Росії.

"Передумови для ослаблення торговельних зв'язків між двома країнами з'явилися ще до "приєднання" Криму та війни на Сході України. На піку – в 2011 році – двосторонній обіг досяг максимуму в 50,6 мільярда доларів і з тих пір плавно знижувався, опустившись до 39,6 мільярда доларів до кінця 2013 року. Проте за рівнем диверсифікації торговельних зв'язків і специфіки своїх запитів Україна як і раніше помітно вирізнялася з-поміж усіх інших зовнішніх партнерів Росії", – стверджує він.

Водночас експерт додає, що якби Москва не стала перешкоджати підписанню Києвом Угоди про асоціацію з Європейським союзом, то скорочення товарообігу відбувалося б з невеликою швидкістю.

Натомість ми побачили драматичний розрив, в результаті якого російський експорт до України скоротився втричі порівняно з 2013 роком (з 24 мільярдів доларів до 8 мільярдів доларів). Також здебільшого російські постачальники так і не змогли знайти альтернативні ринки. В результаті, здавалося б, дуже високі ймовірні втрати для Росії виявилися несумісними зі збитками для російського експорту через конфлікт. Тільки імпортозаміщення за лінією ОПК, втрата замовлень на українських цивільних підприємствах і ризики для банківського сектору обійшлися Росії в 50 мільярдів доларів – це в 5 разів більше, ніж очікувався збиток від асоціації України з Європою,
– констатує Кулик.

Крім того, член експертної групи "Европейский диалог" вважає особливою статтею витрат і так зване "приєднання" Криму до Росії.

Читайте також: Російські олігархи зазнають шалених втрат через санкції: оприлюднено неймовірні суми

"Це виявилося очевидною несподіванкою для економічного блоку уряду. На облаштування життя в регіоні з 2014 року з федерального бюджету було витрачено від 300 до 470 мільярдів рублів. Пожвавити економічне зростання не вдалося, зате залежність Криму від бюджетних вливань стійко зростає щороку: в 2018 році доходи республіки на 77% забезпечуються фінансовими ресурсами з Москви. Загалом з 2015 р по 2020 роки допомога з Москви в щорічному вираженні зросте в 2,3 раза - до 150 мільярдів рублів", – зазначає економіст.