Новації щодо діяльності ФОПів запронували у Міністерстві соціальної політики. Мета авторів законопроекту – "посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці".

Читайте також: Держпраця планує десятки тисяч перевірок роботодавців у 2019 році

Що хочуть заборонити ФОПам

Точніше, хочуть заборонити роботодавцям – оформляти співробітників на підприємстві як ФОП. І співпрацювати з ними за цивільно-правовими відносинами. Натомість використовувати тільки трудові.

Чому роботодавцям вигідні працівники-ФОПи:- менше податків – за ФОПів не треба платити 22% ЄСВ з фонду зарплат;
- ФОП 3 групи на спрощенній системі оподаткування платить 5% від доходу + мінімальний соцвнесок 918 гривень за місяць.

А для цього планують додати до Кодексу законів про працю нову статтю, в якій пропишуть "ознаки наявності трудових відносин". Всього їх 7. Якщо в наявності хоча б 3 – відносини з працівником вважатимуться трудовими, і працедавець буде зобов'язаний оформити такого співробітника офіційно у штат, або ж – заплатити за нього штраф більше 125 тисяч гривень (30 мінімальних зарплат, за чинним трудовим законодавством).

Ось ці 7 ознак трудових відносин:
- ФОП за роботу в інтересах роботодавця отримав гроші 2 і більше разів;
- людина виконала роботу особисто, але за дорученням і під контролем зацікавленої особи;
- винагорода за роботу – єдине джерело, або більше 75% від всього доходу ФОП-а за останні 6 місяців;
- людина працює на вказаному роботодавцем місці і виконує правила внутрішнього трудового розпорядку;
- ФОП виконує таку саму або подібну роботу, як і наймані працівники роботодавця;
- організацію місця і умов праці забезпечує зацікавлений у результатах роботи роботодавець;
- час роботи і відпочинку встановлює роботодавець.

Кому і чому корисна така заборона

У Мінсоцполітики таким чином хочуть захистити трудові права людей, яких змушують працювати як ФОПи. Адже таким чином їх позбавляють соціального пакету: гарантованих відпустки, лікарняних, збереження місця роботи, посади та середньої зарплати у випадку вагітності, служби в армії чи виконання громадських обов'язків.

Сундар Пічаі
Від гендиректора Google Сундара Пічаі заплатити податки вимагала Франція. Від українського бізнесу вимагають не оптимізувати витрати на податки

Заступник голови Ради НБУ Тимофій Милованов став на захист ідеї урядовців: ФОПи створюють нерівні правила гри на ринку, заводять економіку в тінь, унеможливлюють розвиток фінансових ринків. Він пояснив: на якихось підприємствах використовувати роботу ФОП простіше (як в ІТ чи торгівлі), а десь – неможливо (у промисловості). Звідси – різне податкове навантаження. Тому у сфери з вигіднішими умовами йдуть працювати більше людей. А менш вигідні (як промисловість) – не розвиваються.

Підприємства, що працюють з ФОПами, хоч мають меншу ставку податку, але залежні від правоохоронних та податкових органів, звідки "виростає" корупція і "маски-шоу". А офіційні роботодавці – змушені платити більше податку, отже – менш конкурентоспроможні порівняно з першими. Також компанії з ФОПами в якості працівників не показують прозору бізнес-модель, не можуть отримати банківське фінансування, натомість збільшують тіньове. І заважають розвитку фінансових ринків.

Але у соцмережах аргументи Милованова взяли на кпини.

Читайте також: Рятують економіку: скільки заробляють українські айтішники

Хто і чому проти

Найпершою засудила антиФОПівську ініціативу ІТ-галузь (а вона дає мільярди податків у держбюджет). Співзасновник ІТ-компанії Ethicontrol Олег Лагодієнко пояснив, що їхній стартап інвестував більше двох років, щоб створити продукт світового рівня, беж жодних пільг і підтримки: "Без ФОПів витрати були б на 50% більшими, і не факт, що нам би вистачило ресурсу".

Також чимало ФОПів залучають до роботи у ритейлі, сфері послуг, агро- та будівельному бізнесах. Їм у випадку офіційного оформлення працівників треба буде платити більше податків.

Програмування роботів
У світі дітей вчать програмуванню, а в Україні "піднімають" промисловість​

Ще гірша перспектива вимальовується у фрілансерів-ФОПів: вони часто виконують регулярну роботу для одного замовника, вона приносить їм понад 75% всього доходу, і цю ж роботу виконують штатні працівники замовника. Відтак – фрілансери просто втратять роботу, якщо роботодавець не захоче/не зможе взяти їх у штат.

Бізнесмен Антон Порецков звернув увагу: у погоні за сплатою ЄСВ є ризик втратити навіть 5%, який платили ФОПи, і податок на прибуток. А за 6 місяців є ймовірність втрати 80% робочої сили бізнесу, а разом з ним – купівельної спроможності, ПДВ і акцизів, які вони платили.

Який може бути вихід

Замість знищувати діючу модель – варто запропонувати альтернативу, кажуть противники заборони ФОПізації. Милованов запропонував разом з відмовою від роботи з ФОПами – зниження ставки податку. Ще одна з думок, що звучать – встановити ліміти по єдиному податку. Але поки що висновок: треба шукати баланс між "схематозом" та можливостями для ведення простого і зрозумілого малого бізнесу.

Читайте також: Рейтинг найбільших IT-компаній в Україні: приріст фахівців б’є рекорди

Фото Getty Images

Дивіться відео про заборону роботодавцям оформлювати ФОП в Україні