На це звернуло увагу видання "Апостроф" у своєму матеріалі "Надзвичайні заходи в енергетиці призвели до надзвичайної ситуації".

Журналісти звернули увагу, що затверджене в лютому розпорядження Кабінету міністрів, яке продовжували кожен місяць, базувалося на 2 документах. "Перший – закон "Про основи функціонування ринку електроенергії"(№663), прийнятий в жовтні 2013 року і вступив в силу з 1 січня 2014 року, тобто ще при колишньому складі влади. Стаття 27 цього закону дозволяла уряду вводити надзвичайні заходи на оптовому ринку електричної енергії. Другим основним документом стала постанова уряду "Про затвердження порядку застосування тимчасових надзвичайних заходів щодо подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії" (№372). Постанова була прийнята ще в серпні 2014 року, коли конфлікт на Донбасі перейшов в нову фазу, не виключалася можливість масштабної війни, і держава прагнула підготувати всі життєво важливі сфери до найважчим сценаріями", – пише видання.

Автор зазначає, що, строго кажучи, згадана постанова трирічної давності мала віддалене відношення до тієї ситуації, яка склалася в лютому 2017 року. "Дії уряду до літа виправдовувало існування закону №663, – пише видання. З 11 червня ситуація змінилася: прийнятий у 2013 році закон перестав діяти, оскільки набув чинності прийнятий в квітні 2017 року новий закон "Про ринок електричної енергії" (№2019). У ньому ні слова не сказано про повноваження уряду або інших органів державної влади вводити надзвичайні заходи в електроенергетиці або в ручному режимі керувати галуззю".

"Останнє розпорядження про продовження надзвичайних заходів в енергетиці до 17 липня уряд не мав права затверджувати, оскільки вступив в силу новий закон. А Конституція України, як відомо, зобов'язує чиновників всіх рівнів і рангів у своїй діяльності неухильно дотримуватися норм чинного законодавства", – підкреслив автор.

У матеріалі видання відзначається, що за скасування надзвичайного режиму в енергетиці виступають і економічні експерти, і секретар парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Вікторія Войціцький, і навіть міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, однак розпорядження кабміну по дивним обставинам продовжують.

"Забавно виходить – проти НС виступають і опозиція, і експерти, і учасники ринку, і навіть влада! Але при цьому сам режим надзвичайних заходів в енергетиці продовжують щомісяця. Але хто за це несе відповідальність? І хто відповість, якщо п'ятимісячний режим НС ( а тим більше – його продовження) призведе до зриву нового опалювального сезону?", – резюмує видання.