Спочатку в Анкарі пройшла офіційна церемонія зустрічі Зеленського та Ердогана. Лідери вийшли на площу перед Палацом Президента Туреччини під гімни двох держав.

Читайте також: Зеленський з першим офіційним візитом у Туреччині – головні новини, фото і відео

Після цього вони оглянули стрій турецьких воїнів Почесної варти та представили членів офіційних делегацій.


Зеленський та Ердоган на офіційній церемонії в Туреччині

Так, разом з Зеленським до Туреччини приїхав секретар РНБО Олександр Данилюк, лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, заступник керівника Офісу Президента Вадим Пристайко, заступник керівника ОП Олексій Гончарук та інші.


Зеленський представив Ердогану українську делегацію

Одразу після офіційної церемонції розпочалися переговори Зеленського та Ердогана у форматі "віч-на-віч". Вони тривали майже дві години.

Про війну на Донбасі і загиблих морпіхів

Під час брифінгу першим почав розмову Реджеп Ердоган. Він висловив співчуття у зв'язку з загибеллю чотирьох українських військових на Донбасі і назвав українського президента Зеленського другом.

Ми бажаємо, щоб якомога швидше закінчився конфлікт на Донбасі. Ми віримо, що його буде розв’язано мирно, на засадах міжнародного права та територіальної цілісності України. Ми підтримуємо Мінський процес і діяльність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, яку очолюють турецькі дипломати,
– сказав Ердоган.

Володимир Зеленський розпочав розмову з того, що запропонував присутнім вшанувати хвилиною мовчання чотирьох військових ЗСУ, які загинули на Донбасі 6 серпня через обстріли бойовиків.

Важливо: Наймолодшому минуло 20: що відомо про загиблих під Павлополем українських воїнів – фото

"Вчора загинули четверо наших військових хлопців – молодих людей, молодших за мене. Я думаю, що було б справедливо, якщо ми зараз вшануємо хвилиною мовчання наших загиблих", – сказав Зеленський.

Зеленський з Ердоганом вшанували хвилиною мовчання загиблих на Донбасі морпіхів:

Президент додав, що Україна разом з міжнародними партнерами продовжує робити все для повернення миру на Донбас дипломатичним шляхом. Тому, сумні події останніх днів показали, хто насправді хоче й робить усе для настання миру.

Він подякував Ердогану за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

"Дякую, що завжди маєте мужність називати речі своїми іменами – зокрема окупацію Криму з боку Росії", – сказав Зеленський.

Український президент також запросив турецьку сторону долучитися до відновлення інфраструктури на Сході та взяти участь у Міжнародному форумі з відновлення Донбасу, який пройде восени в Маріуполі.

Вам буде цікаво: Зеленський у Туреччині пообіцяв спростити отримання дозволу на відвідини Криму

Про Крим, кримських татар і політв'язнів

За словами Зеленського, одною з ключових тем його переговорів з Ердоганом були: загрози мілітаризації, що триває в окупованому Криму, порушення прав людини на півострові та переслідування кримськотатарського народу.

Ми разом обов’язково знайдемо шлях, який змусить Росію поважати міжнародне право, поверне мир і стабільність у регіон, захистить права та свободи кримських татар і звільнить політичних в’язнів Кремля. Впевнений, що спільними зусиллями України й Туреччини ми змінимо ситуацію в Чорноморському регіоні та в Криму у свій бік,
– сказав гарант.

Він закликав не знімати санкції з Росії та пам'ятати про понад 100 українських моряків, військових та політичних в'язнів, яких Росія незаконно утримує в полоні. Тому, Зеленський просить Туреччину й надалі піднімати питання їхнього звільнення.

Ердоган у відповідь наголосив, що Туреччина ніколи не визнавала і не визнає незаконне приєднання Криму до Росії і підтримує територіальну цілісність України. Він нагадав, що його країна вважає кримських татар співвітчизниками, і важливо, аби вони могли вільно жити в Криму, зберігали свою ідентичність та культуру.

Про економічне співробітництво

Ердоган також заявив, що прийшов час завершити переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною.

Ми переглянули кроки, які повинні зробити на шляху розвитку економічного співробітництва між двома країнами. Настав час фіналізувати переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною, які тривають вже багато років,
– сказав він.

За словами турецького лідера, у 2018 році товарообіг між Україною і Туреччиною склав близько 4 мільярдів доларів. Тепер обидві держави будуть прагнути, аби ця цифра збільшилась до 10 мільярдів.

Читайте також: Зеленський підписав угоду про вільну торгівлю з Ізраїлем: що це означає

Окрім того, він відзначив, що минулого року Туреччину відвідали 1,3 мільйона українців і це найкращий показник того, як "розвинулись гуманітарні зв'язки між нашими народами".

Глава держави висловив сподівання, що обсяги торгівлі між країнами збільшаться та запросив турецький бізнес працювати і Україні.

За підсумками переговорів, Зеленський та Ердоган дають спільну прес-конференцію:

Що відомо про візит Зеленського до Туреччини? Зеленський перебуватиме з першим офіційним візитом у Туреччині 7-8 серпня. Одразу ж після прибуття глава держави взяв участь у церемонії покладання вінка у Мавзолеї імені першого президента Туреччини Мастафи Кемаля Ататюрка. Після цього Зеленський був на відкритті центру кримськотатарської діаспори та зустрівся з кримськими татарами Туреччини.

У Зеленського ще запланована зустріч з Вселенським патріархом Варфоломієм. Також український лідер відвідає українсько-турецький бізнес-форум.