Виконуюча обов'язки міністра енергетики Ольга Буславець зазначила, що під час переговорів з інвесторами вдалося досягти компромісу. Про це вона заявила під час засідання уряду, повідомляє 24 канал.

До теми Україна надто бідна, щоб дозволяти собі дорогий "зелений тариф", – Шмигаль

Що передбачає меморандум

За словами Буславець, нові домовленості враховують інтереси споживачів, інвесторів і держави в цілому.

Меморандум передбачає:

  • реструктуризацію "зеленого" тарифу без продовження терміну виплат,
  • посилення відповідальності виробників "зеленої" енергії за небаланси,
  • припинення будівництва нових сонячних електростанцій в межах діючої системи підтримки з 1 липня.

Завдяки цьому меморандуму ми зможемо знизити навантаження на ринок майже на 7 мільярдів гривень на рік і в цілому на весь період підтримки до 2030 року зменшити навантаження більш ніж на 2 мільйярди євро,
– прогнозує Буславець.

Вона також запевнила, що держава не відмовляється від виплат за вже вироблену "зелену" енергетику, та має повністю розрахуватися з виробниками до прийняття відповідного закону.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що інвестори і уряд перебувають на фінальній стадії підписання меморандуму.

Що таке "зелена енергія" та "зелений тариф"? "Зелена енергія" – те саме, що відновлювана енергія. Її виробляють із природних джерел енергії – наприклад, вітру і сонця.

"Зелений тариф" – це тариф, за яким на ринку продають електроенергію, вироблену з альтернативних джерел енергії. Його запровадили у 2009 році, а розмір тарифу визначає держава.

Чому виникли проблеми з "зеленим тарифом"

  • Прем'єр-міністр Шмигаль раніше заявляв, що Україна в умовах енергетичної кризи не може собі дозволити мати найдорожчу "зелену" енергію у Європі. В Україні "зелений тариф" у кілька разів вищий, ніж тариф на звичайну електроенергію, та ще й вищий, ніж в усіх інших країнах Європи.
  • Держава встановила "зелений тариф", передбачаючи компенсацію виробникам "зеленої енергії" законом "Про альтернативні джерела енергії". Мовиться приблизно про 4 гривні за кожну кіловат-годину.
  • За даними нардепа від "Слуги народу" Андрія Геруса, в Україні тариф для сонячних станцій становить 15 євроцентів (4 гривні – 24 канал), у Німеччині – 4,7 євроцента, навіть в Узбекистані – 6 євроцентів. При цьому собівартість, наприклад, сонячної електроенергії – приблизно 2 гривні за кіловат-годину.
  • Проблема завищеного тарифу (надмірної компенсації виробникам) виникла ще за часів Януковича: тоді найвищий в Європі "зелений тариф" сформували в інтересах окремих фінансово-промислових груп.

Цікаво! Атом не вічний: що чекає енергетику України?