Тарифи на електрику має визначати торг – постачальник і виробник повинні про них домовитись.

Як працюватиме новий ринок електроенергії та що зміниться для українців – читайте у матеріалі 24 каналу

Чи зростуть ціни на електроенергію?

Національний регулятор знову встановив тарифну планку для населення, тому ціна для нього рости не буде нібито ще 1,5 роки. А от для промисловості, прогнозують, що може зрости аж вполовину. Хоч в профільному міністерстві називають зовсім інші цифри – до 10%. Звісно, це позначиться і на гаманцях пересічних громадян, бо здорожчають всі товари і послуги.

Однакову ціну для всього населення власне забезпечує промисловість, яка компенсує державні збитки. І через таке стримування ринок не можна назвати "ринком".

Я боюся, що ми півроку втратимо (на запровадження нового ринку електроенергії, – 24 канал). Але все одно конкурентні механізми треба запроваджувати, треба ефективно регулювати підприємства, в яких є висока концентрація на ринку,
– відповів голова ДП НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук.

Хто зараз контролює ринок електроенергії? За задумом реформи, споживачі зможуть самі обирати, в кого вони хочуть купувати електрику. Та реальної конкуренції сьогодні поки що немає. Адже на сьогодні український енергоринок контролюють 2 потужних гравці – державний "Енергоатом" і ДТЕК олігарха Ріната Ахметова.


"Енергоатом" та ДТЕК Ахметова керують ринком електрики

Чому у Зеленського хочуть відтермінувати введення нового ринку електроенергії?

При цьому, є проблеми, як з імпортом так і експортом електроенергії. А ще ухвалені урядом рішення ставлять державні компанії у гірші умови, а приватні енергетичні компанії – у привілейоване становище. Тому "Укренерго", профільний парламентський комітет та Адміністрація Президента наполягали на відтермінуванні запуску ринку на рік.

Законопроекти про відтермінування ринку електрики кілька разів намагались поставити на розгляд в Раді. Однак, щоразу голосування провалювалось. А новий ринок електроенергії між іншим є частиною зобов'язань України в рамках Третього енергопакету. Саме він регулює обіг газу та електроенергії в ЄС.

Актуально! Запуск нового ринку електроенергії з 1 липня: у Зеленського окреслили основні проблеми

Про те, що Україна не готова запустити ринок електроенергії говорили і Світовому банку, і в представництві ЄС. Мовляв, ще не готові регуляторні норми та ІТ-система. Запуск нового ринку з 1 липня може призвести до його неправильного функціонування, а отже бути контрпродуктивним щодо інтересів українських споживачів та учасників ринку.