У березні 2018 року Президент України Петро Порошенко зареєстрував у Верховній Раді як невідкладний законопроект "Про валюту". 17 травня 253 народних депутатів закон підтримали. 7 лютого 2019 року він набув чинності.

Читайте також: Бюджет-2019: який курс долара прогнозує Кабмін України

Закон "Про валюту" передбачає такі зміни:

1. "Безвіз" для капіталу. Бізнес та населення зможуть самостійно вирішувати, коли і як проводити валютні операції, для цього не потрібно буде чекати дозволу регулятора.

2. Скасування деяких обмежень. Закон скасує валютний контроль для операцій з купівлі та переказу валюти на суму до 150 тисяч грн в еквіваленті.

3. Валютне інвестування. Відтепер для інвестицій за кордон не потрібна буде індивідуальна ліцензія від НБУ. Відтак не потрібно подавати чималий пакет документів – ще й ризикувати, що Нацбанк їх "не пропустить".

4. Закон продовжить максимальний термін для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів до понад 180 днів. Експортерам не потрібно буде продавати виручку, а купувати валюту можна буде, не прив'язуючись до конкретного експортного контракту.

5. Будуть послаблені санкції щодо порушення валютного регулювання для експортерів та імпортерів.

6. Не потрібно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити.

Читайте також: Закон про валюту: чому Україна позбулася радянських заборон лише на 27 році незалежності


Презентація НБУ

Разом з тим, НБУ, ДФС та банки матимуть право:

  • вимагати від компаній та фізичних осіб документи про проведені валютні операцій;
  • перевіряти питання дотримання валютного законодавства;
  • встановлювати обмеження, якщо НБУ побачить певні ризики на валютному ринку.


Презентація НБУ

На думку експертів, найбільше користі від цього закону експортерам та імпортерам:

1. Закон продовжить максимальний термін для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів до понад 180 днів. Експортерам не потрібно буде продавати виручку, а купувати валюту можна буде, не прив'язуючись до конкретного експортного контракту.

2. Будуть послаблені санкції щодо порушення валютного регулювання.

3. Не потрібно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити.

Скасування спеціальних санкцій у зовнішньоекономічній діяльності значно полегшить життя українським підприємцям, сприятиме прозорості зовнішньоекономічної діяльності та покращенню бізнес-клімату. Це важливий крок до лібералізації зовнішньоекономічної діяльності, який забезпечив Національний банк України через ухвалення Закону,
– зазначив у коментарі 24 каналу заступник голови BRDO Денис Малюська.


Презентація НБУ

Зокрема, НБУ анонсувало спрощення валютних операцій для іноземців. Вони зможуть відкривати у нашій країні банківські рахунки і проводити за ними майже повний спектр валютних операцій. Тобто для іноземних гостей, інвесторів та контрагентів українських компаній мати справу з валютою стане значно простіше.

Якщо ви до цього переліку не маєте жодного стосунку – не хвилюйтесь. Вам теж є чому порадіти. Фізичні особи зможуть купувати валюту через інтернет-банкінги та мобільні додатки комерційних банків. Проте є ліміт – 150 тисяч гривень додатково до ліміту на купівлю готівкової іноземної валюти (такий підхід застосують і для банківських металів).

Варто наголосити, що першими послугу впровадять ПриватБанк та віртуальний Monobank, який випускає свої картки через партнерів "Універсал Банк", "Айбокс" і "Альфа-Банк".