Більше половини української енергетики отримують від атомних електростанцій. І хоча уранової руди у нас вдосталь, виробляти ядерне паливо Україна не може. Тому 70% його купує в Росії, решту – у США та Японії. За утилізацію радіоактивних відходів теж доводиться платити росіянам.

Читайте також: Як козаки енергонезалежніcть розвивали

Наступного року між Україною та Росією завершується контракт. На думку експертів, це реальний шанс створити власний централізований завод з утилізації ядерних відходів. Тим більше, що проект має окупитися вже за два роки.

Ввести в експлуатацію сховища планується у 2018 році. Якщо все піде в тих темпах, які передбачаються після завершення контракту з Росією, то ми зможемо вже себе забезпечити платформою для зберігання ядерного палива,
– прокоментував експерт з енергетичних питань ІСЕД Дмитро Чумак.

Чи не найвагомішим енергетичним гачком є газова залежність. Де-юре Україна відмовилась від російського газу і закуповує паливо в Європі. Де-факто це російський продукт, який заходить до нас реверсом. За два роки закінчується транзитний контракт між Україною та "Газпромом". Нині росіяни активно будують одразу два газопроводи в обхід України. "Турецький потік" через Чорне море і "Північний потік-2" – через Балтійське.

Читайте також: Зустріч Порошенка з Тіллерсоном: президент подякував США щодо "Північного потоку-2"

Утім, амбітні плани Кремля можуть закінчитись провалом. Головний бар'єр будівництва – економічні санкції, які вже зовсім скоро має розглянути Палата представників США.

Жодна країна не повинна домінувати в постачанні природного газу. Чи то Європа, чи якась інша країна. Це принципова позиція США вже багато років. Ще задовго до появи проекту "Північний потік-2",
– підкреслила надзвичайно-уповноважена посолкиня США в Україні Марі Йованович.

Для зміцнення енергонезалежності Україна планує збільшити власний видобуток газу. Вже за три роки замість нинішніх 20 міяльярдів кубометрів наші свердловини мають видавати 27. Та експерти зазначають, щоб досягти таких обсягів, треба втричі збільшити кількість свердловин. А в державній казні на буріння грошей немає. Тому вся надія на інвесторів, але для них український клімат поки що не дуже сприятливий.

Уряд має виконати певні завдання. Наприклад, скасування низки дозволів, скасування низки архаїчних органів, які в жодній країні не існують та блокують дозвільний процес,
– сказав виконавчий директор асоціації газовидобувних компаній України Роман Опімах.

Експерти переконані, що в України є всі шанси вистояти і навіть наростити свої потужності. Перш за все, для цього необхідні нові законопроекти і запуск відкритого енергоринку.

Читайте також: Встановлення турбін Siemens у Криму: скандал отримав продовження