Про іноземні кредити

За словами Сергія Яременка, у використанні кредитів від іноземних інвесторів важливо дотримуватись механізму: кошти, що виділяє МВФ для резервів Нацбанку, і лише в деяких випадках витрачають кошти для уряду.

"У валютних ресурсам ми не можемо обійтись без допомоги з-за кордону, адже валюту ми отримуємо і валюту треба віддавати. Це найбільше критикують, називаючи цю схему наркотиком. Але нині зовнішній кредит непідйомний для внутрішнього бюджету, тому кредити чи допомога у валюті є зараз найбільш актуальною допомогою", — наголосив Яременко.

Про боргову яму України

Останні роки часів Януковича, каже Володимир Лановий, — це форсоване накопичення кредитів державою при будь-яких умовах, під будь-які відсотки.

"За моїми підрахунками 18-20 млрд доларів кредиту Янукович отримав за останні 4 роки, а відсотки були 16-18 – таких відсотків просто нема на світових ринках. До прикладу Греція брала кредит з найвищою ставкою 7%. Це було життя – “пир во время чумы”, — сказав експерт.

Він при цьому додав, що позиція міністра фінансів Наталі Яресько, правильна – необхідно зменшити ту частину бюджету, яка відповідає за обслуговування цих боргів. Як відомо, міністр вже побувала в кількох фінансових центрах Заходу, щоб домовитись з основними кредиторами приватного характеру, щоб вони теж включились для допомоги України.

Зрештою, додає Лановий, домовлятись з приватними кредиторами щодо цих кредитів, це одна з умов подальшого кредитування від МВФ.

Про реформи в Україні

"В цілому реформи в Україні я критикував і буду критикувати, адже якщо запитати пересічного українця про реформування, то крім корупції він нічого не назве, тому що всі вони розмиті і абстрактні", — наголосив Яременко.

Великою проблемою реформування економіст називає й той факт, що реформи направлені не на дохідну частину бюджету, а на витратну його частину.

"Нам необхідні глибинні реформи, які б змінили потоки капіталу (капітал має йти у найприбутковіші галузі, а не на покриття збитків, зокрема в енергетичному секторі", — переконаний Лановий.

На думку Сергія Яременка, якби була правильна політика Нацбанку, кредитна та валютна політика, то війну країна пережила би без економічних потрясінь.