Правління держрегулятора схвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних, повідомляє Національний банк України.

Зверніть увагу Долар різко росте: чого чекати від курсу валют напередодні виборів

Як пояснили в НБУ, збереження м'якої монетарної політики спрямоване на підтримку економічного відновлення й досягнення цілі з інфляції.

Прогноз щодо інфляції

Раніше прогнозувалося, що рівень інфляції буде в межах 4% – 6%. Втім у вересні 2020 року зростання цін було нижчим за визначений діапазон. У річному вимірі інфляція й зовсім сповільнилася до 2,3%.

Втім це лише тимчасово. Нацбанк прогнозує, що вже до кінця до 2020 року інфляція досягне визначеного діапазону 4% – 6% і надалі продовжить пришвидшуватися.

За прогнозом НБУ, середньорічний показник інфляції у 2020 році досягне 4,1%. Вже у 2021 році здорожчання цін буде ще швидшим – 6,5%.

Падіння ВВП

Національний банк України вирішив залишити попередній прогноз щодо падіння ВВП. Тобто 6% у річному вимірі або майже 238,5 мільярда гривень за рік.

Якщо у 2019 році ВВП України становив 3 трильйони 974 мільйони гривень, то цього року слід очкувати ВВП на рівні близько 3 трильйонів 736 мільярдів гривень.

Натомість у 2021 – 2022 році прогнозують зростання ВВП на рівні 4%. Тобто вже у 2022 році валовий внутрішній продукт України перевищить показник 2019 року.

До слова МВФ поліпшив прогнози щодо економіки Україна: як Фонд оцінює ВВП і інфляцію

Дефіцит держбюджету

Нацбанк переконаний, що після того, як економіка повернеться до сталого зростання, почне скорочуватися й дефіцит держбюджету.

За прогнозом, "дірка в бюджеті" вже до 2022 року має скоротитися до 3% від ВВП. На цей час це буде трохи більше як 120 мільярдів гривень.

Державні борги України

У 2020 році державний і гарантований державою борг зріс до 63% від ВВП України. Втім Національний банк прогнозує, що в наступні роки він скорочуватиметься на 2 – 3 пункти щорічно.

Як пояснює держрегулятор, цьому сприятимуть стале зростання економіки, виважена фіскальна політика й повільні коливання обмінного курсу.

Резюме прогнозу

У Нацбанку підкреслюють, що для стабільного й повного покриття дефіциту державного бюджету необхідно продовжувати співпрацю з західними кредиторами, зокрема з МВФ.

Там також наголошують, що співпраця з партнерами є запорукою для збереження макрофінансової стабільності. Співпраця з МВФ дасть змогу й надалі виконувати зовнішні зобов'язання України.

Враховуючи існуючий баланс ризиків й очікуваний вихід інфляції за межі цільового діапазону у 2021 році, правління Національного банку вирішило зберегти облікову ставку на рівні 6%,
– пояснили в НБУ.

Що таке облікова ставка?


Це основний орієнтир, який визначає фактичну вартість грошей в економіці. Фактично це відсоток, під який комерційні банки отримують гроші в центробанку – НБУ.

Відповідно це визначає відсоток, під який банки видають кредити громадянам і бізнесу. Чим менша облікова ставка, тим менший відсоток кредиту.