Система управління містами в Америці зовсім інша, ніж в Україні. Всі поточні проблеми вирішує міський менеджер, також він займається розвитком міста. А от у мера функції більш представницькі та наглядові. Він обличчя міста, зустрічається з людьми, перерізає стрічки та пильнує за порядком.

Читайте також: Американська мрія: як повторити в Україні історії успішних міст США

"Моя функція полягає в тому, що я спостерігаю за всіма процесами у місті. Зокрема я контролюю усіх наших робітників та головую у міській раді", – сказав мер міста Галена Террі Ренер.


Мер міста

Галена свого часу пережила кризу. Однак через невелику чисельність мешканців – 3,5 тисячі людей – сюди не рвуться великі інвестори. Вийти з кризи допомогла децентралізація. Більшість податків, які сплачують місцеві жителі та гості міста, залишаються в громаді.

гелена
Місто у США / Фото автора

Більшість нашого доходу ми отримуємо завдяки податку на продаж товарів. Ми туристичне містечко. Багато гостей до нас приїжджають, купують тут товари і всі ці податки ідуть у наше місто. Так само ми ще збираємо податок на нерухомість,
– зазначив міський менеджер Галени Марк Морен.

З тих коштів вже міська рада, яка складається з семи членів, зокрема мера, разом з громадою визначає потреби міста, формує бюджет та розподіляє кошти по департаментах.

Ми маємо сім департаментів. У нас є департамент, який відповідає за поліцію, пожежну безпеку, зонування також є інженерний департамент, юридичний та фінансовий,
– пояснив міський менеджер.

Ці департаменти безпосередньо і займаються порядком та розвитком міста. Один дбає, аби у поліцейських було все необхідне для роботи, інший, щоб газони по місту були покошені. Мешканці повністю довіряють владі свої податки, адже самі беруть участь у розподілі грошей та на власні очі бачать, куди їх витрачають.

гелена
Галена / Фото автора

Голови українських громад, які вивчають американський досвід децентралізації по програмі "Добре", розповіли, що українські містечка та села теж було б добре так децентралізувати та залучити місцеве населення до формування бюджету. Але Україні не вистачає одного.

Дуже важливо плати податки. Всі платять податки. На жаль, цього в нас наразі в Україні немає,
– заявив сільський голова Анатолій Кулик.

гелена
США / Фото автора

Та не лише таке демократичне управління спільними фінансами та розподіл менеджерських функцій дає розвиватися американським містам. Величезну роль тут відіграє малий бізнес та фермерство.