Про це 24 каналу розповіла експерт з питань енергетики Марія Яковлева.

Читайте також: Як вирішувати питання тарифів: програми партій, які йдуть у Раду

За її словами, ціна на газ є дуже чутливою темою для українського споживача, тому що це – істотна складова в тарифах на енергоносії. Адже в цінах на тепло та гарячу воду це практично 80% витрат. Будь-яке підвищення ціни на газ автоматично призводить до ланцюгового підвищення всіх тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому люди вимагають від політиків справедливого та обґрунтованого встановлення ціни на газ.

В деяких програмах є "цікаві" пропозиції – справедливі тарифи будуть тоді, коли ми контролюватимемо монополістів або отримаємо знижку від РФ, як обіцяє "Опозиційна платформа – За життя". Саме через ненажерливість монополістів ми маємо такі захмарні тарифи, а знижки від Росії зазвичай погано закінчуються для країни, яка їх отримала. Маємо сумні приклади Молдови, Грузії та й свій власний теж,
– наголошує Марія Яковлева.

Експерт зазначає: правляча коаліція у 2015 році розпочала інтеграцію до енергетичного ринку ЄС, з підняття ціни на газ до європейського рівня – більш ніж на 800%. Але забула підняти зарплати і пенсії українців до європейського рівня. Таке необґрунтоване підняття ціни на газ призвело до шаленого фонду субсидій (60-80 мільярдів на рік), зростання дефіциту Держбюджету та деформації державних фінансів. В Держбюджеті дірка, а монополії "захлинаються" від надприбутків, виплачують собі захмарні зарплати та премії.

Фахівець додає: пропозиції політичних партій забрати весь газ українського видобутку на потреби людей викликають багато запитань. Державний видобуток, зауважує Яковлева, й так весь йде на потреби населення. Якщо забрати приватний видобуток, то хто тоді інвестуватиме в розвиток газовидобувної галузі?

Скільки українці платять за газ? Кабінет Міністрів зобов'язав НАК "Нафтогаз" з червня знизити ціни на газ для населення. Прем’єр Володимир Гройсман заявляє, що тарифи вищі за ринкову ціну. Згідно з постановою, в червні ціна на газ складе 8000 гривень за 1 тисячу кубометрів газу, в липні – 7700 гривень. Раніше для кожної області ціни встановлювались окремо і коливались від 8300 до 8800 гривень за 1 тисячу кубометрів газу. Постійну зміну цін на газ Гройсман пояснює тим, що газовий ринок України дуже залежить від ринкових цін.

парламентські вибори 2019