Рис та житній хліб – подорожчали

Директор Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко зазначає, що середній ріст на соціальні продукти харчування у жовтні склав 4%. Це – суттєве зростання в 2016 році. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

Хочу нагадати, що Кабінет Міністрів поліпшив прогноз інфляції на поточний рік до 13%. Тому з урахуванням листопада та грудня доведеться або коригувати статистику, або визнавати велику інфляцію, враховуючи вагу соціальних продуктів харчування в загальних витрат українців,
– зазначив він.

Якщо порівняти цінову динаміку 2015 та 2016 років, наголошує експерт, рис в минулому році подешевшав на 3,4%, а в цьому – подорожчав на 0,4%. Натомість хліб житній не змінювався в 2015 в ціні, а в 2016 подорожчав на 1%. Яловичина в 2015 зменшилася в ціні на 1,4%, а в 2016 році її вартість не змінювалася.

"Нереальна" картинка Держстату

Водночас свинина, підкреслює експерт, в 2015 і 2016 роках знизилися в ціні на 5,7% і 3,8% відповідно (в цьому році менше падіння, ніж в минулому році). Тушка куряча в 2015 році зросла у вартості на 1,3%, а в 2016 році опустилася – на 0,6%. Якщо піти в магазин, каже експерт, то стає зрозуміло, що дані Держстату не відповідають дійсності, адже курятина різко зросла в ціні за минулий місяць.

Борошно пшеничне вищого ґатунку в 2015 році – подешевшало на 1,7%, а в 2016 – подорожчало на 0,4%. Макаронні вироби в 2015 році – подешевшали на 1,4%, а в 2016 їхня ціна піднялася на 0,6%,
– зазначив Дорошенко.

Також, додає він, в 2015 і 2016 роках зросло в ціні й молоко – на 2,6% і 4,3% відповідно. Сметана в минулому та цьому роках піднялася у вартості на 3,2% і 5,3% відповідно. Масло вершкове – на 5,3% і 8,9% відповідно.

Лідери цін

Перше почесне місце за суттєве здорожчання принаймні за жовтень цього року можна сміливо "віддати" курячим яйцям. В 2016 році вони подорожчали аж на 54,6%, тоді як в 2015 році за той же період яйця піднялися в ціні лише на 9,3%. Олія соняшникова в 2016 році за місяць практично не змінилося в ціні, в той час як в 2015 році за той же період ціна на олію соняшникову знизилося на 1,4%.

У минулому році великими темпами дорожчав тільки борщовий набір, гречка і сало, зазначає Дорошенко. Тим часом лідерами зростання цін у жовтні цього року були яйця (55%), вершкове масло й буряк (9%), сметана й сало (5%).

Дороге молоко

Водночас, в асоціації "Українського клубу аграрного бізнесу" прогнозують подальший ріст цін на молоко під впливом підвищення вартості сировини та виробничих ресурсів та сезонного скорочення виробництва на 15%. Вартість молока, наголошують в асоціації, у жовтні зросла на 4%, що було цілком очікуваним трендом, який сформувався під впливом росту цін на сировинне молоко. Наразі закупівельні ціни на молоко вищого ґатунку складає близько 8 гривень за кілограм, разом з тим ціни на олію, хліб та гречану крупу не змінилися. Серед іншого – цукор подорожчав на 2%.

Експерти кажуть: вартість цукру, олії та гречки буде відносно стабільною під впливом збільшення виробництва та розпалу сезону переробки. Також не очікується суттєвих змін у вартості хлібу.

Також ціни на яловичину у жовтні, порівняно з вереснем, не зазнали значних змін. Причина – низький рівень торговельної активності та врівноваження попиту та пропозиції.

Попит на свинину знизився

У той же час, відзначають в асоціації, вартість свинини та курятини знизилась на 4% та 1% відповідно, що пов’язано зі скороченням попиту. У вересні спостерігався суттєвий ріст цін на свиней живою вагою, після чого попит і ціна на продукцію знизилися.

Ціна яблук зросла через збільшення продукції більш дорогих сортів, що зумовило незначний ріст.

З наведених даних бачимо: якщо розглядати період жовтня цього та минулого року, то картопля, капуста, морква, буряк, цибуля, свинина та цукор знизилися у вартості в порівнянні з жовтнем 2015 року. А яблука, курятина, молоко, олія, хліб пшеничний та гречка – піднялися в ціні. Причому гречка за розрахунками Асоціації "Українського клубу аграрного бізнесу" за рік пішла вгору на цілих 16%.

Що прогнозують?

У листопаді цього року, наголошують експерти, прогнозується поступовий ріст цін на овочі та яблука в межах 3-7 % через завершення піку збирання продукції. Також очікується підвищення цін на м’ясо, адже переробні підприємства починатимуть закуповувати продукцію для виготовлення ковбасних виробів на новорічні та різдвяні свята, що стимулюватиме збільшення попиту.

Тим часом, зазначає Дорошенко, нині невисокі ціни на цитрусові: апельсини та мандарини можна знайти від 25 гривень за кг, лимон – від 28 гривень за кілограм. Любителі граната знайдуть його від 25 грн за кг. Причин цього кілька: початок сезону, високий урожай у всьому світі та чергове ембарго Росії на цитрусові з Єгипту.

Читайте також: Дві сукні на сім років: оприлюднено новий "товарний кошик" для українців