Нові правила обміну валют

Як купувати готівкову валюту

Щоб купити тисячу доларів, раніше потрібно було мати із собою товсту пачку гривневих купюр. Але з 30 червня Нацбанк спростив процес обміну валют для українців. Достатньо мати при собі картку з необхідною сумою грошей та розплатитися за валюту через термінал в касі.

Зверніть увагу НБУ підвищив облікову ставку до 8%: яка ситуація з інфляцією

Так само можна й продати долари. Сума у гривні зарахується на ваш картковий рахунок.

Обмінювати валюту стало зручніше
Обмінювати валюту стало зручніше / Фото 24 канал

Зверніть увагу, що лімітом обміну валют на рік є 200 тисяч євро. Цю суму Нацбанк залишив без змін.

Бізнес зможе купувати валюту без обмежень

Ще одним кроком політики лібералізації стане зняття обмежень на готівковому ринку для бізнесу.

Наступним важливим кроком стане зняття вимоги для бізнесу, що стосується покупки іноземної валюти під зобов'язання,
зазначив заступник глави НБУ Юрій Гелетій.

Він додав, що зняття обмежень буде поступовим. Разом з тим цей крок буде найважливішим з-поміж останніх для валютного ринку.

Які валюти не приймають

Водночас українцям масово відмовляють в обміні валюти, якщо долари чи євро пошкоджені. І касири мають на це право, як повідомив Obozrevatel з посиланням на Нацбанк.

До Національного банку України надходять численні запити та скарги від громадян щодо відмови банків у прийомі для здійснення валютно-обмінних операцій зношених і пошкоджених банкнот іноземних валют,
– відзначають в НБУ.

Зокрема, проблеми можуть виникнути з валютою, яка:

  • має кілька пошкоджень відразу;
  • значно зношена (стара);
  • порвана;
  • має плями фарби.

Що робити з пошкодженими доларами

Проте все ж існує спосіб обміняти пошкоджені іноземні банкноти. Є банки, які їх приймають – на інкасо, – але беруть за це комісію 5 – 50%. Окрім комісії, така процедура ще й потребує часу. Адже прийняті на інкасо банкноти надсилаються до іноземного банку-кореспондента для здійснення обміну на нові банкноти.

Обміняти пошкоджений долар складніше, ніж гривню
Обміняти пошкоджений долар – складніше, ніж гривню / Фото Unsplash

Зазвичай таку послугу пропонує не кожне відділення, а центральні. Наприклад, звернутися до центрального відділення радять в Укрексімбанку та Ощадбанку.

Що робити з пошкодженими гривнями

А от з українськими купюрами все просто – їх можна обмінювати у будь-якому вигляді.

Банки зобов'язані без будь-яких обмежень приймати для обміну від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти, які не мають ознак підроблення та мають ознаки зношення або пошкодження: потертості, забруднення, відбитки штампів, надриви та надрізи, отвори, відірвані краї або кути,
– йдеться у повідомленні НБУ.

Винятками є вкрай сильні пошкодження: склеювання двох купюр чи пошкодження, внаслідок яких купюра зменшилася до 55% і нижче від свого розміру.

Також раніше поширювалася інформація, що купюри старого зразка обмінюються за менш вигідним курсом. Але це неправда. До прикладу, американські долари, неважливо чи 2010 року випуску чи 2020 року – всі мають однакову цінність. Про це 24 канал запевнили в Нацбанку.

Зверніть увагу Шахраї створили фальшивий сайт "Приватбанку" і видурюють гроші: як відрізнити підробку

Як вигідно обміняти валюту: поради

  • Не обмінюйте гроші у самому центрі міста, великих торгових центрах, аеропортах та вокзалах. У цих місцях курс валют невигідний, адже розраховують на те, що у людини не буде вибору і вона обміняє за таким курсом.
  • Міняти валюту варто тільки в бізнес-час. Це тоді, коли проходять торги на міжбанку – з 10:00 до 17:00 у робочі дні. В інші години та у вихідні чи святкові дні обмінники і банки ставлять менш вигідний курс, щоб перестрахуватися від дефіциту тієї чи іншої валюти.
  • Крім того, краще купувати валюту на початку місяця. Оскільки в середині та кінці місяця відбуваються виплати бюджетникам.