Чому США інвестує в Ірландію

Ставка корпоративного податку на доходи у США становить 21%, у той час, якщо інвестувати в Ірландії, то доведеться сплатити всього лише 12,5% податку на ірландський прибуток. Саме такий суттєво нижчий податок приваблює інвестувати американські компанії на території Ірландської Республіки. Нагадаємо, що міністерка фінансів США Джанет Єллен пропонує підняти світовий податковий мінімум до 21%.

Детальніше Чому Світовий банк застерігає від податкового мінімуму у 21%

Корпоративний податок в інших країнах

Загальний корпоративний податок у тій самій Великій Британії становить 19%, а у 2023 році уряд планує підняти його взагалі до 25%. Варто зазначити, що таке суттєве підняття податку стане першим підвищенням для країни з 1970 року.

У той самий час корпоративний податок у Німеччині становить нині взагалі 30%, а у Канаді 26,5%. Тож на такому фоні Ірландія з податком у 12,5% досить у виграшній позиції. Міністерка фінансів США на сайті міністерства зауважила, що країни Великої 20 працюють над узгодженням рівня світового оподаткування.

Разом ми можемо використовувати глобальний мінімальний податок, щоб забезпечити процвітання світової економіки на основі більш рівних умов оподаткування транснаціональних корпорацій,
зауважила Джанет Єллен.

Компанії-гіганти зі штаб-квартирою в Ірландії

  • Google
  • Facebook
  • Tripadvisor
  • AirBnB

Чому "під прицілом" саме Ірландія

Позиція Байдена та його уряду досить очевидна. Оскільки вони планують суттєво підняти податок вперше з 1993 року, то різниця між розміром корпоративного податку в Ірландії (12,%) та США (нині 21% планують підняти до 28%) стане ще суттєвішою.

В такому випадку американські компанії будуть воліти вести бізнес в Ірландії. Отже, буде поповнюватись ще більше скарбниця Ірландії, а США втрачатимуть надходження. Проте, якщо мінімальний світовий корпоративний податок вдасться підняти до 21% відсотка, то в такому випадку різниця між ставкою в Ірландії та США навіть скоротиться.

Цікаво Коли світова економіка оговтається від коронокризи: прогноз МВФ

Думка експерта

Пітер Вейл, податковий партнер бухгалтерської фірми Grant Thornton в Дубліні, вважає, що глобальна мінімальна ставка тепер неминуча. Оскільки, за цією ініціативою стоять США зі своїми планами, то пан Вейл вважає, що врешті-решт країни прийдуть до якогось глобального консенсусу.

За словами експерта, ключовим питанням для Ірландії стає рівень, на якому встановлена ставка. Ба більше Вейл не вважає, що податкова ставка зупиниться на позначці у 21% і є досить багато інших деталей, що потребують також уваги.

Як саме ви будете визначати, яку ставку платить компанія в Ірландії, і що це означає з точки зору будь-якого поповнення? Деталі стають дуже важливими,
– наголошує Вейл.

Позиція Байдена

Пропозиції Байдена активізували роботу, яку очолює ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку), міжурядова економічна організація.

У 2013 році він почав проєкт, відомий як "Базова ерозія і переміщення прибутку" (BEPS), спрямований на усунення податкових лазівок, що нині дозволяють компаніям переводити прибуток з країн з вищими податками в країни з нижчими податками, до прикладу, такі як Ірландія.

Читайте також Нові санкції США проти М'янми: під прицілом компанія з виробництва дорогоцінних металів

Іноземні надходження в казну Ірландії

Надходження від корпоративних податків в країні виросли з приблизно 4 мільярдів євро (3,5 мільярда фунтів стерлінгів) у 2013 році до приблизно 12 мільярдів євро (10,5 мільярда фунтів стерлінгів) у 2020 році.

Чи змусять зміни не інвестувати в Ірландію

Експерти вважають, що навіть якщо світовий податковий мінімум піднімуть, а Байден реалізує всі свої податкові реформи на внутрішньополітичному рівні, то Ірландія не одразу відчує зміни та негативні наслідки. Вся річ у тому, що податок – це далеко не усе й скоріш за все деякі компанії просто змінять місце розташування своїх штаб-квартир.

Ірландія на відміну від Великобританії є частиною єдиного ринку ЄС. Управління промислового розвитку (IDA) зауважило, що Ірландія знаходиться в центрі Європи.

Незмінна відданість Ірландії ЄС є ключовою частиною ціннісної пропозиції Ірландії для іноземних інвесторів, пропонуючи базу для доступу до єдиного європейського ринку і розвитку їх бізнесу,
– зазначає IDA.

Позиція уряду Ірландії

Важливо зазначити те, що уряд Ірландії бере участь в процесі BEPS, хоча у своєму виступі торік міністр фінансів Паскаль Донохью сказав, що він як і раніше переконаний у необхідності мінімального оподаткування, крім конкретних проблем, пов'язаних з цифровою економікою.

Ми конструктивно беремо участь в цих обговореннях і розглянемо будь-які пропозиції, уважно зазначивши, що дискусії на політичному рівні з цих питань ще не відбулися зі 139 країнами, які беруть участь в цьому процесі,
– відмітив Донохью.

До того ж як повідомляє видання BBC News, цього тижня офіційний представник уряду заявив, що Ірландія обізнана про пропозицію США.