Такими думками поділився радник президента з питань економіки Олег Устенко в ефірі телеканалу "Дом".

Це цікаво Данилюк назвав критерії кандидата на посаду нового голови Нацбанку

Думаю, що основна проблема, яка була у Якова Смолія, це не питання, пов'язане реально з політичним тиском, як намагався показати сам глава Національного банку, помилково припускаючи, що недостатньо ефективна комунікаційна політика є реально політичним тиском, який на нього чиниться,
– заявив він.

За словами Устенка, не було проблеми у тому, що експертна спільнота, депутати чи самі гравці банківського сектора хотіли чітких позицій з боку Нацбанку, пов'язаних з поясненнями того, що відбувається та які кроки робить НБУ.

Що ще сказав Устенко про НБУ і Смолія:

  • На думку Устенка, Національний банк України продовжував залишатися в комунікаційній політиці, що відноситься "до старої парадигми десятирічної давності, коли ти начебто пояснюєш, але пояснюєш тільки, коли тобі цього хочеться".
  • Радник Зеленського прогнозує, що питання з відставкою Смолія у Верховній Раді вирішиться досить швидко.

"Якщо ви помітили, то це було, очевидно, несподіване рішення з боку глави Національного банку. Тим паче видається дивним, коли глава монетарної влади будь-якої країни, в тому числі і нашої, раптом "кидає карти на стіл ", намагається голосно грюкнути дверима, очевидно, розуміючи наслідки такого кроку ", – висловився Устенко про Смолія.

  • Устенко зазначив, що фінансовий ринок любить прогнозованість і чітку логіку подій, тому "наростаюча паніка, яка виникла зранку 2 липня, була досить легко збита тим, що є вже виконувачка обов’язків голови Нацбанку, якою стала перша заступник голови НБУ".
  • Радник президента вважає, що "при всій повазі до особистості того ж Смолія в Україні "незамінних немає".

Тому я думаю, що президент не буде витрачати час гравців ринку, експертів, представників фінансового сектора і досить швидко подасть нову кандидатуру на затвердження Верховної Ради,
– заявив радник Зеленського.

Коротко про відставку Смолія:

  • Яків Смолій 1 липня заявив, що подає у відставку з посади голови Національного банку України. Причиною цього рішення він назвав політичний тиск.
  • Тепер постанову про відставку Смолія має підтримати Верховна Рада України. Президент Володимир Зеленський проєкт постанови вже зареєстрував.
  • Голова профільного комітету Данило Гетманцев певен, що голосів буде достатньо. Мовляв, опозиція часто критикувала Смолія, тож і підтримає його відставку.
  • Багато економістів, представників міжнародних організацій і працівники банківського сектору виступили на підтримку Якова Смолія.
  • Натомість ЗМІ заявили, що відставка стала наслідком суперечки з президентом, яку й "суперечкою" назвати важко. Мовляв, Смолій, послухавши опонентів влади, відреагував емоційно.