Про заборону операцій з нерухомістю без участі рієлторів

32 народні депутати (переважно зі "Слуги народу"), які вказані як автори законопроєкту 3618, фактично, пропонують заборонити орендувати, здавати в оренду, продавати чи купувати житло в Україні без участі рієлторів.

До такого висновку дійшли фахівці з Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради. Відповідні документи опубліковані на сайті Ради.

Детально про законопроєкт В Україні хочуть вивести рієлторів з "тіні": що зміниться

У законопроєкті вказано, що рієлтор повинен внести інформацію про клієнта (покупця, продавця, орендаря чи орендодавця) до спеціального реєстру. А ця інформація містить персональні дані.

Правовою підставою для надання рієлтору персональних даних для внесення до реєстру відповідно до закону "Про захист персональних даних" може бути лише договір з рієлтором.

Текст законопроєкту фактично передбачає, що такий договір стає обов'язковим, що може обмежити права власників нерухомості самостійно розпоряджатися своїм майном (продавати, купувати, здавати в оренду та орендувати) без посередника – рієлтора.

Інші суттєві зауваження ГНЕУ

Який державний орган регулюватиме діяльність рієлторів

  • У законопроєкті пишуть, що його метою є забезпечення єдиної державної політики у сфері рієлтерської діяльності.
  • Але насправді це питання у тесті документа практично не регулюється – наприклад, не визначені державні органи, які здійснюють регулювання, та їхні повноваження.

Як визначатимуть заклади, які даватимуть рієлторам акредитацію

  • Документ пропонує визначити "акредитовані заклади з професійної підготовки" рієлторів.
  • Але як це зробити – не відомо, порядок визначення акредитованих закладів не прописаний.

Надто мінімальні вимоги для надання статусу рієлтора

  • У законопроєкті сказано, що статус агента та брокера може отримати людина з повною загальною освітою.
  • Цієї вимоги замало, щоб вважати людину кваліфікованою для роботи рієлтора.

У різних частинах документу є суперечності

  • У тексті мовиться, що рішення органів рієлтерського самоврядування – обов'язкові до виконання всіма фахівцями у сфері рієлтерської діяльності.
  • Водночас члени органів рієлтерського самоврядування працюють на громадських засадах, що передбачено цим же законопроєктом.

Звернули увагу експерти й на те, що у тексті законопроєкту надто багато зайвих та другорядних положень, він також потребує доопрацювання для узгодження з Кодексом України про адміністративні правопорушення

Цікаво знати Як торгуватися під час купівлі квартири

Проти законопроєкту виступили також: