Про це йдеться в листі "Укрметаллургпрома" до президента Петра Порошенка, прем'єр-міністра Володимира Гроймана, глави СБУ Василя Грицака, секретаря РНБО Олександра Турчинова, міністра інфраструктури Володимира Омеляна і в.о. глави ПАТ "Укрзалізниця" Євгена Кравцова, пише Uaprom.

Як відзначили в ОП, однією з умов стабільності в ГМК і, відповідно, в країні є "своєчасне і в повному обсязі забезпечення металургійного виробництва сировинними матеріалами, в першу чергу, металобрухтом".

"Однак рівень забезпечення сталеливарних потужностей цією стратегічною сировиною в серпні 2018 року склав 89%, а за 8 місяців поточного року – 98%. Це, головним чином, пов'язано з тим, що, незважаючи на введення мита на експорт металобрухту в розмірі 42 євро за тонну, обсяги його експорту поступово збільшуються – наприклад, якщо за 8 місяців 2017 року було експортовано 257 тис. т металобрухту, то за аналогічний період поточного року цей показник перевищив 300 тис. т. І найбільш прикрим є те, що значна частина металобрухту експортується на Молдавський металургійний завод", – сказано в листі.

За даними "Укрметалургпрому", в 2017 році з України було експортовано 486 тис. т металобрухту, з яких 270 тис. т або 56% потрапило на Молдавський МОЗ.

"Зараз ситуація погіршується – так, за січень-квітень 2018-го з 216 тис. т, які були експортовані з України, 135 тис. т або 63% виявилися на цьому придністровському підприємстві", – йдеться в документі.

В ОП підкреслюють, що, незважаючи на те, що ММЗ юридично зареєстрований на території Республіки Молдова, фактично він перебуває на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР), яка є російським анклавом на території незалежної країни.

"Тому експорт стратегічної сировини – металобрухту – з України на ММЗ можна розцінювати, як підтримку проросійського режиму ПМР, який є тим же самим що і підтримка сепаратистів в ОРДЛО, що є безпосередньою загрозою не тільки для розвитку української металургії, а й для національної безпеки України", – відзначають в асоціації.

Більш того, як нагадують у "Укрметалургпромі", придністровська металопродукція поставляється в РФ, "і можна припустити, що вона буде споживатися не лише для зміцнення інфраструктури країни-агресора, а й виготовлення зброї і бойової техніки, яка буде використовуватися проти Збройних сил України на території ОРДЛО".

Тому, наголошується в листі, щодо ММЗ 14 травня цього року були введені санкції, які передбачають блокування активів (тимчасове обмеження прав особи користуватися і розпоряджатися належним йому майном), обмеження торгових операцій, запобігання виведення капіталу за межі України, зупинка виконання економічних і фінансових зобов'язань і т.д.

"Однак, як свідчить практика, цими санкціями продовжують нехтувати деякі українські експортери металобрухту, і жодна з санкцій щодо ММЗ не виконується", – підкреслюють в Об'єднанні.

Тому "Укрметалургпром" просить українську владу, правоохоронні органи і ПАТ "Укрзалізниця" в найкоротший термін впровадити конвенцію на перевезення всіх вантажів на ММЗ, станція призначення Рибниця.

"З огляду на ризик порушення санкцій від 14 травня поточного року шляхом організації альтернативних схем поставок сировини з України на адресу ММЗ через сусідні станції/інших вантажоодержувачів, а також з урахуванням того факту, що ММЗ є єдиним метпідприємством Молдови і територіально розташований в ПМР, ввести конвенцію на перевезення ключового металургійної сировини – ЕТСНВ: Лом чермета (316) – на адресу всіх одержувачів через найближчі до станції Рибниця станції ЧФМ (ДП "Залізниці Молдови"), зокрема:

  • Колбасная
  • Веренкеу
  • Рыбница
  • Матеуць
  • Шолденешть
  • Кобыльня

Крім того, "Укрметалургпром" закликає передбачити і впровадити заходи проти порушників санкцій щодо ММЗ.