Уряд та виробники "зеленої енергії" домовилися швидко врегулювати проблеми галузі

14 травня прем'єр Денис Шмигаль та виконувачка обов'язків керівника Міненерго Ольга Буславець спілкувалися з представниками компаній галузі відновлювальної енергетики. Про це розповіли на Урядовому порталі.

Нагадаємо Енергетика України переживає масштабну кризу: у Міненерго оприлюднили причини

Очільник уряду наголосив, що обсяги чистої енергії в Україні слід збільшувати, причому в ринкових умовах. Однак наразі на тлі кризи в енергетичній сфері країна не може собі дозволити мати найдорожчу "зелену енергію" в Європі.

Питання у ціні. Ми не можемо в країні, де такий рівень бідності, мати найдорожчу в Європі "зелену енергію". Не може бути такого, що країна втрачає, бюджет втрачає, а ми платимо підвищену ціну за "зелену енергетику",
– наголосив Шмигаль.

І додав при цьому, що це не означає обмеження інвестицій. Просто уряд хоче "розуміти вартість цієї енергії".

У підсумку Кабмін та компанії галузі відновлюваної енергетики домовилися підготувати меморандуму про взаєморозуміння, яким проблемні питання будуть урегульовані. Узгодити фінальну версію документу обіцяють на нараді 18 травня.

До теми Прибутки Ахметову, а збитки – державі: чому зупиняють блоки АЕС

Що таке "зелена енергія" та про врегулювання яких проблем мовиться

  • "Зелена енергія" – те саме, що відновлювана енергія. Її виробляють із природних джерел енергії – наприклад, вітру та сонця.
  • "Зелений тариф" – це тариф, за яким на гуртовому ринку продають електроенергію, вироблену з альтернативних джерел енергії. Його запровадили у 2009 році, а розмір тарифу визначає держава.
  • Держава встановила "зелений тариф", передбачаючи компенсацію виробникам "зеленої енергії" законом "Про альтернативні джерела енергії". Мовиться приблизно про 4 гривні за кожну кіловат-годину.
  • Та проблема у тому, що в Україні "зелений тариф" у кілька разів вищий, ніж тариф на звичайну електроенергію, та ще й вищий, ніж в усіх інших країнах Європи.
  • "В Україні тариф для сонячних станцій – 15 євроцентів (4 гривні – 24 канал), у Німеччині – 4,7 євроцента, навіть в Узбекистані – 6 євроцентів", – розповів депутат від "Слуги народу" Андрій Герус. При цьому собівартість, наприклад, сонячної електроенергії – приблизно 2 гривні за кіловат-годину.
  • Проблема завищеного тарифу (надмірної компенсації виробникам) виникла ще за часів президента-втікача Віктора Януковича: тоді найвищий в Європі "зелений тариф" сформували в інтересах окремих фінансово-промислових груп.
  • Тож загалом хорошу ініціативу "зеленого тарифу", як вважають експерти, наразі не вдалося якісно реалізувати в Україні: досі пільгами користуються великі компанії, які є монополістами на ринку електроенергії.

Енергетична криза: що відбувається та чому українці мають за це платити – читайте у матеріалі 24 каналу.