Де в Україні найдорожчі продукти

Журналісти 24 каналу на основі офіційних даних Держстату підрахували, в якій області були найдорожчі продукти у жовтні цього року. Лідирують у цьому рейтингу Київська, Донецька та Одеська області.

До теми Ціна сала в Україні б'є рекорди: як подорожчав продукт за рік

Натомість найдешевше закупитися в супермаркеті могли мешканці Тернопільської, Полтавської та Вінницької областей.

*Щоб подивитися ціни на деякі продукти в кожній з областей, натисніть на неї або наведіть мишкою. Відкрити карту в окремому вікні.

Продовольча криза набирає обертів

Вже у 2021 році ціни на різноманітні харчові продукти у світі піднялися на 32,8%, за даними ООН. Зараз ціна продуктів на максимальному рівні за останні 60 років.

Причини продовольчої кризи

Андрій Табінський, економічний експерт, у коментарі 24 каналу пояснив, що є 2 основні фактори, які спричинили продовольчу кризу:

  • енергетична криза – високі ціни на енергоносії прямо пропорційно збільшили ціни на харчові продукти.
  • пандемія – коронавірусні обмеження створили перебої у поставках на ринку.

Що відомо про енергетичну кризу у світі

У світі стрімко зростають ціни на енергоносії. Після поступово зняття карантинних обмежень стрімко відновлювалася вся економічна діяльність. І для цього потребували газ і нафту. Відтак ціни на газ в певний момент зросли до рекордних 2 тисяч доларів за тисячу кубометрів. Нафта марки Brent також ставить рекорди – 85 доларів за барель.

Окрім зовнішніх факторів, таких як пандемія, енергетична криза та світова інфляція, на формування цін в Україні вплинули корупція в межах АПК, монополізація ринку та застарілі технології,
– пояснює Андрій Табінський.

Наслідки росту ціни для України

Очевидно, що ріст цін, причому такий різкий, є негативним для українців. Адже їм доведеться більшу частку доходу викласти на продукти. Але у цьому явищі є певний позитив для української гривні та економіки України в цілому.

Як пояснює Андрій Табінський, Україна – це експортер продовольства на міжнародних ринках. "Відповідно, ми виграємо від того, що агропродукція дорожчає: через наплив іноземної валюти, зростання доходів фермерів та надходження у бюджет гривня має всі підстави для зміцнення. Разом з тим, зростає середня зарплата", розповідає Табінський. Однак, додає експерт, такий тренд спостерігається лише у великих містах, таких як Київ.

Саме для бюджету та бізнесу з точки зору наповнення бюджету та збільшення доходів ріст цін на продукти у світі є скоріше позитивним явищем. З іншого ж боку, вищі ціни відчутно вдарять по гаманцях простих українців

Андрій Табінський

Економічний експерт та радник глави Львівської ОДА

Зверніть увагу Деякі товари подорожчають на 10% через логістичну кризу, – ООН

Чого чекати далі

Організація об'єднаних націй очікує, що продовольча криза розпочнеться у світі у 2022 році. Тобто теперішні ціни – не межа.

На жаль, тренд на зростання цін буде лише поглиблюватися. Не лише українцям, а й усьому світу потрібно буде пристосовуватися до нових реалій,
– розповідає експерт.

Високі ціни на продукти вже відчули у Китаї. А ще – дефіцит. Населення вже масово скуповує продукти наперед, чим лише поглиблює дефіцит та провокує ріст цін. Причому роблять це за порадою влади – муніципалітетам рекомендували створити продовольчі резерви на випадок проблем з імпортом.

Проте Андрій Табінський пояснює, що Україні така ситуація не загрожує. Такий величезний ринок як китайський при відновленні від пандемії потребує значних ресурсів, починаючи від зернових та кукурудзяних культур і закінчуючи енергоносіями. Саме через це в Китаї склалася така ситуація.