Що підвищення тарифу означає для населення та бізнесу, а також чому на сьомому році війни Україна імпортує російську електроенергію при перенасиченні власного ринку (під час карантину імпорт тимчасово припинили), читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Тариф Укренерго на передачу електроенергії збільшується на понад 50%

Тариф на передачу електроенергії підвищили

НКРЕКП з 1 серпня збільшить тариф НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії на 54,6%. Якщо раніше було 155,4 гривні за мегават-годину, то стане 240,23 гривні за мегават-годину. Востаннє тариф підвищували у січні цього року на 33%. Але, якщо порівнювати з тарифом станом на 1 липня 2019, то новий тариф нижчий. Тоді був 347,43 гривні за мегават-годину.

Напередодні розглядали варіанти збільшити тариф у 2 чи навіть 4 рази до 327,9 та 596,48 гривні відповідно. Але Укренерго вирішив взяти кредит у міжнародних фінансових організацій і тому тариф збільшили на 55%. Глава регулятора Валерій Тарасюк повідомив, що "Укренерго" проведе додаткові переговори з МФО з метою збільшення обсягу залучених кредитних коштів.

Кого це стосується

Поки що українці можуть не хвилюватися. Тарифи в 0,90 та 1,68 гривні за кіловат-годину залишаються для населення принаймні до кінця року. Таку обіцянку дав прем'єр Шмигаль. Схожу заяву зробили і в НКРЕКП.

Це відчують українські підприємства.

Окрім тарифу на передачу електроенергії, в кінцевому загальному тарифу є ще плата за розподіл електроенергії. Обіцяють, що її знизять.

"В середньому по країні відбудеться зменшення тарифів на послуги з розподілу електроенергії, зокрема, на першому класі напруги на 2%, а на другому – близько 1%, таким чином, підвищення тарифу на послуги з передачі електроенергії певною мірою компенсується зменшенням тарифів на послуги з розподілу електроенергії і, відповідно, кінцевий вплив на ціну електроенергії для споживача якоюсь мірою буде нівельований," – повідомили в НКРЕКП.

Чи справді це зменшення нівелює зростання кінцевого тарифу для споживачів?

Для цього спробуємо розібратися як можуть знизити тариф на розподіл. З тарифами можна ознайомитися на нашій інтерактивній карті. Якщо вашого підприємства там нема, то дивіться у списку.

Тарифи для 1-го класу напруги

  • ДП "Регіональні електричні мережі" – 102,97
  • ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" – 82,24
  • ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" – 40,7
  • АТ "Укрзалізниця" – 208,67
  • КП "Міські електричні мережі" – 49,39
  • ПРАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" – 116,79

За перший клас напруги найдорожче платять підприємці на Донеччині та Херсонщині, а найдешевше – підприємці у Києві, а також Дніпропетровській та Запорізькій областях.

Тарифи для 2-го класу напруги

  • ДП "Регіональні електричні мережі" – 102,97
  • ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" – 82,24
  • ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" – 40,7
  • АТ "Укрзалізниця" – 208,67
  • КП "Міські електричні мережі" – 49,39
  • ПРАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" – 116,79

За другий клас напруги найдорожче платять підприємці Луганщини. Також дорого це обходиться споживачам із Закарпатської, Івано-Франківської, Чернігівської. Найдешевше платять підприємці у Києві – приблизно в 2-3 рази дешевше.

Корисно Тарифи на електроенергію для підприємств 2020: як формується ціна

Тарифи переглянули у червні, але з 1 липня ціна змінилася лише для ПАТ "Суми­обленерго". Там тариф знизили приблизно на 3%.

В середньому тариф на розподіл першого класу напруги по Україні – 166 гривень за мегават-годину. Припустимо, що його знизять на 2% як обіцяють. Це здешевить тариф на 3,2 гривні. В середньому тариф на розподіл другого класу напруги – 900 гривень. Відповідно здешевлення на 1% – це 9 гривень. Тоді як тариф на передачу підвищили на майже 85 гривень. Зрозуміло, що ні 3,2, ні 9 гривень не нівелюють цього підняття.

Чому тариф збільшили

Зелена енергетика вкотре спричинила проблеми в українській галузі. Саме через борги Укренерго перед Гарантованим покупцем, виробником електроенергії з відновлювальних джерел, довелося збільшувати тариф.

Важливо розуміти, що сама по собі "зелена енергетика" – це добре. Вона екологічна чиста, а вартість нових проєктів з зеленої енергетики дешевша, ніж з атомної чи вугільної. Але наразі через непослідовність та нестратегічну державну політику у сфері енергетики, ринок має великі проблеми, держпідприємства "засіли" у боргах, а виграють від ситуації спекулянти.

Що таке "зелений тариф"?

Це тариф, за яким на гуртовому ринку продають електроенергію, вироблену з альтернативних джерел енергії. Його запровадили у 2009 році, а розмір тарифу визначає держава.

10 червня Уряд підписав меморандум з виробниками відновлювальної енергетики, які погодились зменшити тарифи. Він передбачає, що вони добровільно мають погодитися на зниження "зеленого" тарифу, адже в Україні "зелений тариф" у кілька разів вищий, ніж тариф на звичайну електроенергію, та ще й вищий, ніж в усіх інших країнах Європи. Це б мало значно зекономити кошти держбюджету, які спрямовані на видачу компенсацій.

Купуємо в Росії та Білорусі

Український ринок перенасичений електроенергією. Через це навіть зупиняють атомні енергоблоки. А це найдешевший вид електроенергії.

На час карантину Україна припинила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, але НКРЕКП вважає, що опісля потрібно продовжувати це робити, щоб забезпечити конкуренцію на ринку.

Очільниця Міненергетики Буславець виступає проти і хоче, щоб на українському ринку була лише українська електроенергія та вугілля. Відповідний законопроєкт також зареєстрували у Раді під номер 3657.

Знайте більше Енергетична криза: що відбувається та чому українці мають за це платити

Чи може Україна обійтися без електроенергії Росії та Білорусі

Може, бо український ринок і так перенасичений навіть зважаючи на експорт. Але українські гравці на ринку, точніше компанія-монополіст ДТЕК, яка контролює 70% ТЕС, вміло використовує ситуацію на свою користь та лобіює свої інтереси у владі.

У прогнозному балансі за травень було закладено: за кордон буде експортовано 385 мільйонів кіловат-годин, 90% з яких завдяки компанії ДТЕК Ахметова. Але по факту експорт склав лише 0,2 мільйона.

Правда проста – просто набагато вигідніше вимагати зупинки атомних блоків в Україні, щоб тут продавати дорожче, аніж працювати у реальній конкуренції на європейських ринках, де конкуренція призвела до нижчих цін,
пише Герус.

Водночас компанія скаржиться на занижені ринкові ціни. Тож заборона імпорту може негативно позначитися на ціні. У ДТЕК зазначають, що прийнятна для них ціна – це 1 550 гривень за мегават-годину проти 1 461 гривні, які є зараз на ринку.

Саме через імпорт з Росії та Білорусі шахтарі, які 12 днів протестували під Офісом Президента, вимагали відставки Геруса, голови профільного комітету в Раді. З одного боку це рішення дозволило здешевити електроенергію в Україні за рахунок конкуренції на противагу монополісту ДТЕК.

Важливо Все для Ахметова: як Буславець за держкошт вирішує проблеми шахт олігарха

Але з іншого боку, імпорт електроенергії з країни-агресора теж викликає питання. Допоки держава стратегічно не врегулює ринок електроенергії, завівши на нього інвесторів та конкурентів монополістам, доведеться або платити в кишені олігарху, або країні-агресору. Нагадаємо, що імпорт з Росії був під забороною 4 роки до 2019, коли прийняли "правку Геруса"