Таку думку у коментарі 24 каналу висловив генеральний директор нафтогазового консультаційного центру "Ньюфолк" Андрій Закревський.

Важливо знати: Транзит газу через Україну: на який тариф обіцяють погодитись у Росії

Зауважимо, що наприкінці 2019 року завершується контакт між Україною та Росією щодо транзиту газу через українську територію, тому вже 1 січня 2020 року сторони мають укласти нову угоду. Нещодавно український гарант Володимир Зеленський заявляв, що офіційний Київ хотів би домовитися з РФ щодо транзиту газу ще до офіційного завершення дії контакту. Разом з тим, у Росії запропонували старий контракт про транзит газу через Україну продовжити на рік, замість 10. Планується, що Україна не погодиться на пропозицію РФ.

За словами Закревського, непідписання договору, затримка його підписання, чи підписання короткострокової угоди – все це збільшує спекулятивні ризики на ринку газу.

Враховуючи зацікавленість всіх виробників погратися на коливаннях цін газпромівського газу та газу зі Сполучених Штатів, ймовірність газового шантажу досить велика, тим більше, що газові сховища наповнені відносно дешевим літнім газом,
– сказав він.

Також, за його словами, через ціновий демпінг "Газпрома" більш за все постраждає сегмент видобутку та нафтосервісних послуг.

"Наразі всі видобувні компанії переглядають плани буріння враховуючи коливання цін. Укргазвидобування скорочує обсяги буріння і персонал. У довгостроковій перспективі, як це було і з падінням цін на нафту, компаніям доведеться або бурити деякий час на грані збитковості, або втрачати свою частку ринку перед гравцями з більшими ресурсами", – сказав Закревський.

Він додав, що враховуючи такі сценарії, можна казати, що короткострокові втрати "Газпрома" гарантовані: чи в об'ємах ринку, на користь LNG-сегменту чи в грошах, при демпінгу.

"Європейський споживач допоки буде захищений, але у довгостроковій перспективі – все одно за це заплатить, бо такі кризові коливання вибивають з ринку дрібних гравців, що зменшує конкуренцію у майбутньому", – сказав експерт.

Що відомо про транзит російського газу через Україну?Термін чинного контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом" про транзит російського газу через територію України до Європи стікає 31 грудня 2019 року. Тож вже 1 січня 2020 року сторони мали б укласти нову угоду.

Президент Володимир Зеленський наголошував, що Україна хотіла б домовитися з Росією щодо транзиту газу ще до офіційного завершення дії контакту – у вересні 2019 року. Водночас прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що Україна хоче домогтися довгострокового контракту на транзит російського газу в Європу.

До цього моменту Росія ніяк не демонструвала того, що налаштована на результативні переговори, натомість триває активне будівництво скандального російського газопроводу "Північний потік-2" в обхід України. Тим часом Європа підготувалась до такого розвитку подій, коли Росія не продовжить транзит газу через Україну. Водночас в Європейській комісії впевнені, що такого не станеться.

Короткі підсумки першого етапу газових переговорів:

  • Російський міністр Олександр Новак назвав ці переговори "конструктивними вперше за багато років". Він впевнений у продовженні постачань російського газу в 2020 році в Європу, в тому числі – через Україну.
  • На конструктиві наголосив і міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.
  • Росія готова укласти транзитний контракт за нормами ЄС.
  • Там запропонували "план Б" – продовжити угоду на транзит газу через Україну на короткий термін у разі потреби.
  • Водночас у "Нафтогазі" наголошують, що Україні все одно треба готуватися до припинення транзиту. Росія продовжує наполягати на відмові від виконання рішення Стокгольмського арбітражу.
  • Кабінет Міністрів навіть розглядає можливість відновити прямі постачання російського газу. Цього хоче і російська сторона. Однак для цього РФ повинна підписати контракт на транзит газу до ЄС через територію України.