До чого тільки не вдаються злодії, аби вивідати заповітні паролі від банківських карток інтернет-покупців. Розглянемо найпоширеніші види шахрайства та спробуємо дати відповідь на питання: що робити, аби вберегти свої гроші.

Листи від “співробітників банку”

На електронну пошту жертви надходить лист начебто з банку, в якому та обслуговується. У тексті клієнта просять уточнити приватні дані, прізвище матері, номер рахунку чи ПІН-код картки. Аргументи можуть бути різними – починаючи від планової перевірки, закінчуючи виходом із ладу сервера. Якщо довіритися шахраям і надати всю інформацію, зі своїми коштами одразу можна попрощатися.

До речі, цей спосіб обману популярний і в офлайні, тільки замість електронного листа жертва отримує дзвінок зі схожими вимогами.

Фішинг

Шахраї можуть створювати сайти-двійники банків або інтернет-магазинів з аналогічним дизайном і дуже схожим доменним іменем. Відрізнити від оригінальних їх буває доволі складно. Заповнивши форми на таких сторінках, ви, знову ж таки, добровільно передаєте свої гроші крадіям.

Віруси

Запам’ятовувати ваші дані та надсилати їх злочинцям можуть і віруси. Вони ж можуть скеровувати вас на сайти-двійники.

Одноденні інтернет-магазини

Ще один популярний спосіб обману, який використовують шахраї, – онлайн магазин-одноденка. Ви здійснюєте покупку, перераховуючи гроші продавцеві, а от придбаний товар так ніколи й не побачите. Так само як і сайт, на якому провели операцію. Отримавши кошти, аферисти безслідно видаляють сторінку з просторів Інтернету.

Аби вберегтися від кіберзлочинців, слід дотримуватися кількох простих правил:

  1. Ніколи й нікому не повідомляйте ПІН-код та CVV2 своєї банківської карти, а також логіні та пароль для доступу в інтернет-банкінг. Не розголошуйте свої дані, навіть якщо про це просить працівник банку, краще попрощатися з ним та самостійно зателефонувати у відділення. Якщо ж дійсно фінансовій установі необхідна якась інформація, повідомте її під час відвідин офісу.
  2. Переконайтеся, що сайт, на якому ви плануєте здійснювати операції з грішми, використовує захищене з’єднання https та має сертифікат безпеки використання банківських карток PCI DSS. Наприклад, сервіс онлайн кредитів Moneyveo відповідає всім зазначеним стандартам безпеки, а з отриманими дозволами можна ознайомитися у відповідному розділі сайту установи.
  3. Не просіть незнайомих людей допомогти вам здійснити покупки чи інші фінансові операції в Інтернеті.
  4. Не використовуйте для тих же самих цілей чужі комп’ютери чи послуги інтернет-клубів. Якщо це трапилось, не забудьте вилогінитися та очистити кеш.
  5. Користуйтеся лише офіційними сайтами банків, онлайн магазинів чи інших платних сервісів. Ретельно перевіряйте їхню адресу у стрічці браузера.
  6. Під час оплати покупок в Інтернеті необхідно зазначати тільки номер картки, строк її дії та CVV2-код, не більше.
  7. Обов’язково використовуйте антивіруси та постійно їх оновлюйте. Не заходьте в Інтернет з комп’ютерів, не захищених противірусними програмами.
  8. Не забудьте про СМС-інформування. Якщо з вашого рахунку раптово почнуть зникати гроші, ви одразу ж про це дізнаєтесь та зможете своєчасно його заблокувати.
  9. Для операцій в Інтернеті можна відкрити окрему інтернет-картку й поповнювати її виключно на суму запланованої транзакції.
  10. Також можна встановити добовий ліміт на зняття коштів та кількість операцій в Інтернеті.

Якщо ж ви підозрюєте, що таки стали жертвою шахраїв, негайно повідомте про це банк, заблокуйте картку та зверніться до правоохоронних органів. Пам’ятайте – аби не потрапити на гачок шахраїв, завжди залишайтеся пильними.

Партнерський матеріал за підтримки Moneyveo