Рішення Окружного адміністративного суду Києва щодо "Приватбанку" – спроба скасувати всі нормативні рішення уряду та РНБО про націоналізацію, які прийняли у 2016 році, наголосив Порошенко.

Читайте також: У США та ЄС відреагували на скасування націоналізації "Приватбанку"

24 канал писав, що суд прийняв відповідне рішення 18 квітня за позовом його колишнього співвласника Ігоря Коломойського. Суд вирішив, що процедура виведення неплатоспроможного "Приватбанку" з ринку за участю держави порушує норми законодавства. Усе тому, що відповідачі не довели в суді, що банк був неплатоспроможний на момент його націоналізації.

Чинний гарант наголосив, що такий крорк суду руйнує фінансову банківську систему держави. Окрім того, тривожним він вважає реакцію міжнародних партнерів на рішення суду.

Зазначимо, представництва США і Євросоюзу в Україні висловили підтримку уряду України та НБУ у питанні націоналізації "Приватбанку" і наголосили, що уважно стежитимуть за розвитком подій. Європейські та американські дипломати вважають національзацію банку у 2016 році єдиним ефективним методом захисту вкладників банку, українського народу та бізнесу, а також стабільності фінансової системи.

Сьогодні нашими скоординованими діями ми маємо прибрати будь-які ризики, захистити інтереси людей, захистити позицію щодо стабільньності національної одиниці та не допустити паніку на ринку,
– додав Порошенко.

Окрім того, глава держави зазначив, що вважає небезпечною "зв'язку Коломойський-Зеленський" напереродні другого туру президентських виборів, що відбудуться 21 квітня. При цьому Порошенко заявив, що не допустить пограбування країни "олігархами з-закордону".

"Рішення суду – абсолютно безглузде"

Голова Національного Банку України Яків Смолій рішення щодо скасування націоналізації "Приватбанку" назвав "несподіваним та безглуздим". Смолій нагадав, що прийняті у 2016 році рішення щодо націоналізації були єдиними правильними для того, аби зберегти стабільність на фінансовому ринку та не допустити соціального зриву.

Сьогодні націоналізований "Приватбанк" працює прибутково.Ми маємо результати за 2018 рік та перший квартал 2019 року. Незалежна наглядова рада та менеджмент, який був найнятий, забезпечують роботу банку згідно зі всіма нормами НБУ,
– пояснив він.

Очільник НБУ зазначає, що повернення банку до попередніх власників – неможливе, його закон не передбачає. Однак у разі скасування націоналізації Фонду гарантування вкладів доведеться виплатити вкладникам близько 100 мільярдів гривень. Ці кошти будуть емісійними та можуть суттєво вплинути на інфляцію та курс.

"Це на сьогодні будуть емісійні кошти, вони можуть суттєво вплинути як на інфляцію, тому що ми мали подібні випадки у 2014-2015 році, коли довелося докапіталізовувати Нафтогаз. Також ми не можемо сьогодні прогнозувати, як це вплине на курс, хоча певні коливання вже були сьогодні відчутні", – пояснив він.

Смолій зазначив, що НБУ звертатиметься до Міністерства юстицій, Вищої ради правосуддя та подаватиме апеляцію на рішення суду. Загалом, докладе "усіх зусиль", аби не допустити скасування націоналізації.

"Суд – нереформований"

Міністр юстиції України Павло Петренко наголосив, що відомство очікує мотивувальну частину рішення, аби надати юридичну оцінку та подати апеляцію. Петренко також наголосив, що суд, який виносив це рішення, "не є реформований".

Це перша інстанція. Ми провели в рамках судової реформи фактичну реформацію Верховного суду, апеляційних інстанцій, і ми бачимо, що такі тривожні сигнали доходять саме з перших інстанцій, які мають прямий контакт із громадянами,
– сказав міністр.

Він також нагадав, що неоднозначних рішень цей суд виносив багато, серед них – про відсторонення від виконання обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун.

Петренко закликав ініціювати звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, аби пришвидшити процес кваліфікаційного оцінювання суддів на першій інстанції (таким є Окружний суд міста Києва, який прийняв рішення щодо "Приватбанку"). Президент України таку пропозицію підтримав.

Віце-прем'єр-міністр та міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів заявив, що скасування націоналізації "Приватбанку" руйнує економічну стабільність та впливає на монетарну політику. Кубів також зазначив, що сьогодні акціонером "Приватбанку" є український народ.

"Тому що уряд і кошти, які були направлені, і управителем акціями є Міністерство фінансів, це реально є кошти українського народу", – наголосив міністр.

Окрім того, він зазначив, що на часі був початок "діяльності щодо трирічного планування стабільності розвитку економіки".

Порошенко хоче порушити кримінальну справу

Водночас Президент Петро Порошенко хоче відкриття справи через скасування націоналізації "Приватбанку". Він закликав Службу безпеки та генпрокурора оцінити таку можливість після завершення всіх судових процедур.

Звертаюся з проханням до Служби безпеки України, Юрію Віталійовичу (Луценко, генпрокурор – 24 канал), до вас із проханням оцінити після завершення всіх необхідних судових процедур можливості для порушення кримінальної справи за неправосудне рішення, яке було здійснене суддями, які винесли ці позиції, не втручаючись в аналіз цього рішення по суті,
– сказав він.

Окрім того, глава держави доручив Міністерству закордонних справ звернутися до міжнародних організацій – Міжнародного валютного фонду, Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку та представників країн "Великої сімки". За словами Порошенка, їх потрібно проінформувати щодо "мотивації колишніх акціонерів і їх політичних представників для кроків із дестабілізації політичної ситуації" в Україні.

Чому Україна націоналізувала "Приватбанк"?"Приватбанк" був і є найбільшим банком в Україні за обсягом активів. Але після кризи у банківській системі країни уряд 18 грудня 2016 року ухвалив рішення про націоналізацію "Приватбанку". Уряд тоді послався на пропозицію Національного банку і колишніх акціонерів "Приватбанку", найбільшими з яких на той час були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Після націоналізації "Приватбанку" обоє втратили свої акції і назвали націоналізацію незаконною.

На сьогодні "Приватбанк" і держава вимагають від екс-власників банку додаткового відшкодування збитків. Сторони ведуть суперечки як у судах Україні, так і в закордонних судах.

На початку квітня 2019 року Коломойський заявив, що не планує повертати собі "Приватбанк". Але від наміру повернути собі капітал у 2 мільярди доларів не відмовляється – після зміни влади в Україні очікує "справедливого суду".