Перший обвал фондових ринків відбувся наприкінці минулого тижня, коли було знижено суверенний кредитних рейтинг США. З того часу усі індекси покотилися вниз. Через неліквідність та обмежені можливості інструментів, у тому числі, хеджування, український ринок обвалився аж на 25%.

"На ринку мало ліквідних інструментів в які могли б заходити інвестори. Одного індексного кошика замало, тому просто технічно з цих паперів легко вийти і в першу чергу інвестори виходять з ліквідних паперів, тому ринок просів настільки сильно", - каже аналітик ІК "Сократ" Іван Панін.

Водночас, учасники ринку зауважують, що інвестори були готові до "українського" падіння, а ціни відіграли потенційні ризики.

"Я б не драматизував ситуацію, я вважаю, що та подія яке трапилася, вона була вже частково оцінена інвесторами і ціни вже відображали потенційний ризик рейтингу. Цілком можливо, що ми ще якийсь час знижуватимемося, може бути навіть достатньо сильно, але чим глибше і швидше це відбудеться, тим краще для ринку і сантиментів інвесторів", - каже керівник управління глобальних ринків ІК "Тройка Діалог Україна" Володимир Грищенко.

Інвесторами керує паніка, переконані аналітики, адже фундаментально компанії демонструють хороші показники і продавати їх акції за відверто позитивної динаміки нелогічно. Фахівці переконані, наразі саме час купувати цінні папері на ринку. Падіння, яке спостерігається сьогодні, не триватиме вічно, і ринок почне зростати, тому купивши дешево сьогодні, можна заробити у майбутньому. Проте інвестувати необхідно на довгостроковий період. Роки хоча би на два.

"Я б напевно ще порадив акції "Центроенерго" і "Укртелекому" про всяк випадок, і наступного року можна отримати 100% прибуток завдяки тому, що під час паніки інвестори злякалися. Не піддається здоровій логіці те наприклад, навіщо розпродавати акції "Укрнафти", баланси якої хороші", - каже фінансовий аналітик Олександр Охріменко.

"Я стежу за акціями "Укртелекому" і особливого падіння я не спостерігаю, воно виражається в декількох відсотках. На сьогодні, всі ті переговори, які ми ведемо з банками і фінансовими установами по отриманню додаткових інвестицій, вони всі продовжуються", - каже голова правління ПАТ "Укртелеком" Георгій Дзекон.

Як довго триватимуть різкі коливання на фондових майданчиках, спрогнозувати сьогодні важко. Фахівці переконані, що все залежатиме від зрозумілої політики США стосовно бюджетних скорочень, збалансованого бюджету, поточного рахунку та платіжного балансу країни в цілому. Крім того, необхідні позитивні сигнали з Європи, де Європейський центробанк має чітко окреслити свій план дій щодо тих країн Європи, які сьогодні мають боргові проблеми.