Що відомо про борг Януковича

Читайте також: Ми не подаруємо борг, – Гончарук про газові перемовини з РФ

Під час президентства Віктора Януковича наприкінці 2013 року в обмін на відмову від євроінтеграції Росія пообіцяла надати Україні позику на 15 мільярдів доларів, розбиту на кілька траншів. Тодішній уряд Миколи Азарова розмістив євробонди на 3 мільярди доларів через Law Debenture, 100% яких викупила Росія. Фактично це був перший транш Україні від Росії, зовні поданий як залучення грошей на ринку капіталу.

Після цього люди влаштували Майдан, Янукович втік з країни і відбувалася окупація Криму. Після цього жодних траншів більше не було.

Через 2 роки Law Depenture зажадав повернення заборгованих 3 мільярдів доларів. Україна відмовилась платити, вважаючи їх політичним хабарем Януковичу. Тож на початку 2016 року Law Depenture подав позов до Високого суду в Лондоні. Цю справу англійським судам дозволила угода з розміщення бондів.

Історія судової суперечки між Україною та Росією

  • У 2017 році Верховний суд Англії зобов'язав Україну виплатити номінальну вартість облігацій у 3 мільярди доларів, нездійснений купонний платіж у 75 мільйонів доларів, а також штрафні відсотки, що нараховуються на ці суми. Кожен день прострочення обходиться Києву в 673 тисячі доларів.
  • У 2018 році Апеляційний суд Англії відхилив усі скарги України на судову постанову, крім одного. Стосувався він стверджувань України, що держава випустила єврооблігації "під тиском Росії". Суд тоді вирішив, що аби оцінити обґрунтованість цього аргументу, треба провести повномасштабний судовим розгляд.

До теми: Борг Януковича Росії: Кремль вимагає від Києва 4,5 мільярда доларів

Україна оскаржила рішення Апеляційного суду про відхилення інших її аргументів:

  • Україна не мала права випускати єврооблігації;
  • Міністр фінансів України не мав повноважень для ухвалення рішення про розміщення єврооблігацій;
  • Невиконання з боку України зобов'язань за єврооблігаціями було законним "контрзаходом".