Останні два роки стали справжньою революцією у "тіньовій економіці". Масштабні розслідування журналістів про податкові лазівки, які використовують топ-чиновники з 80 країн світу, спровокували низку гучних відставок, кримінальних справ та протестів по всьому світу.

Читайте також: Порошенко та Ложкін могли збагатитися відмитими оточенням Януковича грошима, – Al Jazeera

В інтернет потрапили фінансові документи кількох "офшорок" за 10 років. Оприлюднені цифрі вражали. Тільки через ці компанії вдавалися до відмивання корупційних грошей, втікали від сплати податків та прокручували фінансові оборудки 7 тисяч осіб. Разом вони приховали на екзотичних островах більше 8 трильйонів євро. З десяток країн почали власні розслідування і повернули частину вкраденого. Але не Україна.

У першу ж добу після нашого розслідування багато правоохоронних органів сказали, що ніякі розслідування вони проводити не будуть. У нас ніхто не пишається тим, що платить податки, відповідно, ніяких протестів не було,
– розповіла авторка фільму-розслідування про офшори президента України Анна Бабинець.

Євросоюз після офшорного скандалу і низки гучних розслідувань пішов навіть на те, щоб відмовитися від законів про банківську таємницю. В Україні ж не вдалося створити навіть тимчасову комісію для обговорення проблеми виведення коштів в офшори. Ще б пак – головним фігурантом так званих "панамських документів" у 2016-му став сам президент Петро Порошенко, який особисто заперечував, що створив офшор для уникнення оподаткування в Україні.

Як правило, офшорні рахунки використовують приховано, щоб мінімізувати сплату податків. Але в цьому випадку все було абсолютно навпаки. Це робиться не для того, щоб мінімізувати податки. Єдина мета – прозоре відокремлення бізнесу президента України від будь-якого політичного впливу,
– сказав тоді український гарант.

Порошенко хотів за "Рошен" 3 мільярди доларів, а міжнародні інвестори пропонували удвічі менше. У президента пояснювали: іншого виходу, ніж створити офшорну компанію для продажу корпорації, не існує.

Читайте також: У яких скандальних оборудках Курченка брав участь Порошенко

Але журналістське розслідування 2017-го, яке отримало назву "Райські Документи", фактично довело, що метою створення офшору могла бути все ж таки мінімізація податків. Адже рівень оподаткування в Україні та в офшорних зонах відрізняється у десятки раз. Якщо створити компанію в офшорній зоні, яка вестиме бізнес в Україні, податок на прибуток можна знизити до 5%, а на оборот – до 2%. Така сама компанія, зареєстрована в Україні, віддаватиме держбюджету більше половини коштів.

Окрім Порошенка, в офшорному скандалі фігурують 70 українців. Вони тримають кошти у 57 офшорних юрисдикціях. Найпопулярнішими є Британські Віргінські острови, Бермуди, Мальта, Кайманові та Сейшельські острови. За оцінками, за роки незалежності вони вивели з України від 100 до 200 мільярдів доларів. Якби ці кошти повернути в країну, і громадяни, і компанії могли б не платити податків упродовж цілих 5 років.

Дослідження міжнародних економістів показують: в офшорах зберігається до 10% світового ВВП. Найменше послугами офшорних зон користуються високорозвинуті країни – від 10 до 25% коштів найбагатших людей цих країн ховаються на екзотичних островах. Ця статистика погіршується по мірі зростання рівня корупції і бідності.

Читайте також: Коли офшорні компанії – злочин: пояснення від політолога

Половину своїх статків тримають в офшорах найбагатші люди пострадянського простору. Тож логічно припустити, що насправді виводять статки в офшори не стільки через високі податки, скільки через бажання приховати їх походження.