З 1 квітня, згідно з угодою з МВФ, для українців мав подорожчати газ, а значить — і вирости вартість тепла та гарячої води. Але 30 березня на засіданні Кабінету міністрів уряд вніс зміни до своєї постанови від 1 жовтня 2015 року, відтермінувавши таким чином до 1 травня прийняття рішення про визначення нових цін на газ для побутових споживачів та теплопостачальних підприємств, які надають послуги з опалення та підігріву води. Для українців це означає, що зможемо платити за газ і тепло за так званою пільговою ціною ще місяць.

Відтермінування "газового вироку"

Мовою документу це означає, що Кабінет міністрів продовжив на місяць спеціальні зобов'язання "Нафтогазу України" з продажу населенню природного газу на пільгових умовах. А фактично, як пояснив у коментарі сайту "24" співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, це відтягування урядом домовленостей з МВФ про те, що газ для українців таки має подорожчати.

Це не продовження пільг, а відтермінування рішення про підняття тарифу на оцю так звану соціальну норму від 3600 до 5500, що вимагає меморандум з МВФ,
— сказав експерт.

На думку Марунича, уряд Яценюка і сам Яценюк не хоче брати на себе відповідальність за непопулярне рішення з підвищення вартості газу від 3600 гривень за тисячу кубометрів до 5500. Адже цей уряд може припинити свою роботу найближчими днями.

Таким чином, згідно з рішенням уряду, для українців до 1 травня ще діятимуть нинішні тарифи на газ, а отже й на гарячу воду та теплопостачання.

Ціни за вимогами МВФ

Втім, за словами Марунича, меморандум з МВФ не змінюється від того, що приймає наш уряд. Тому рано чи пізно Кабмін, який би персональний склад у нього не був, і яка б коаліція його не сформувала, має прийняти рішення про виконання зобов’язань перед МВФ, а отже — таки встановити мінімальною ціною за газ — 5500 гривень за тисячу кубометрів.

Фахівець у галузі аудиту та обліку громадської організації "Публічний аудит" Тарас Галайда підрахував, на скільки подорожчає опалення і гаряча вода у випадку, якщо умови МВФ український уряд таки прийме.

За його даними, сьогодні тепловики купують газ за фіксованою ціною 2994,3 гривень за тисячу кубометрів. Якщо ціна становитиме 5500, це призведе до подорожчання тепла і гарячої води в середньому на 80%. Середня ціна 1 Гкал по Україні збільшитися з 650 гривень до 1100-1200, а в деяких областях сягатиме 1800 гривень. Середня ціна опалення без лічильника збільшитися з 18 гривень за 1 квадратний метр до 32, а в деяких областях може сягнути 45-50 гривень. Середня ціна куба гарячої води може вирости з 40 до 72 гривень, а в деяких областях — до 100 грн.

Це підвищення не є спонтанним (викликаним непередбаченими обставинами), а є цілеспрямованою програмою Яценюка на шляху до "ринкових відносин", узгодженою з МВФ ще в 2015 році. Ще одне підвищення передбачено в квітні 2017 року,
— додав Галайда.

Дмитро Марунич висловив припущення, що, можливо, наше найвище керівництво сподівається, що МВФ може піти на певні поступки Україні у питанні цін на газ, тому й відтерміновує їх встановлення. Але жодної інформації з цього приводу експерт не має.

Таємничий наступний опалювальний

Згадана вище постанова Кабміну передбачає також, що на період з 1 квітня 2016 до 31 березня 2017 року уряд окремим рішенням має встановити ціни на природний газ для побутових споживачів і релігійних організацій, а також для виробників теплової енергії для населення, та ціну придбання природного газу у ПАТ "Укргазвидобування".

Експерти відзначають, що сьогодні дуже важко прогнозувати, яке саме рішення і коли приймуть в уряді. А тому — і розрахувати, скільки доведеться платити за газ, тепло і гарячу воду. Дилема полягає в тому, що або МВФ відмовляється від спроб наблизити українські газові ціни до європейських норм, або ми таки платитимемо більше.

Раніше сайт "24" з'ясував, як зростуть тарифи навесні.

Читайте також: Газовый "котел" для России