Документ охоплює економіки 183 країн світу і базується на оцінці нормативно-правового регулювання, яке безпосередньо впливає на діяльність місцевих компаній. За результатами аналізу у 2011 році, вдев`яте поспіль Східна Європа і Центральна Азія випереджають решту регіонів за показником поліпшення нормативно-правового регулювання діяльності підприємців.

Услід за Сінгапуром найвищі оцінки експерти виставили Гонконгу, Новій Зеландії, США та Данії. Республіка Корея стала новачком у першій десятці. Експерти рейтингу також виділили 12 країн, котрі досягли найвищих результатів за ступенем сприятливих умов для ведення бізнесу одразу у декількох сферах регулювання. До цього списку увійшли Марокко, Молдова, Сьєрра-Леоне, Бурунді, Соломонові Острови, Республіка Корея, Вірменія, Колумбія та інші. Дві третини із цього переліку є країнами з низьким чи нижчим за середній рівнем розвитку.

На думку експертів, найскладніша ситуація щодо ведення бізнесу у Чаді, Центральноафриканській республіці, Конго та Еритреї. Із країн колишнього Радянського Союзу найкращі показники продемонструвала Грузія. Цій країні експерти віддали 16 сходинку рейтингу. Росія посіла 120 позицію, Білорусь та Казахстан вибороли 69 та 47 місця, відповідно.

Україна опустилася зі 149 на 152 місце

Згідно з рейтингом “Doing business-2012” Україна опустилася зі 149 на 152 місце. При цьому, на думку експертів, країна відстає за темпом реформування від інших країн в Європі і Центральній Азії. За звітний період Україна внесла зміни до законодавства щодо врегулювання комерційних спорів і збільшення ефективності виконання умов контрактів. Спрощено також систему оподаткування та процедуру відкриття підприємства. Водночас, зміни в законодавстві про банкрутство і виконання судових рішень надали більше гарантій для кредиторів. Однак, дещо ускладнено процедуру міжнародної торгівлі через введення додаткових перевірок під час митного оформлення. Водночас клопотів інвесторам додають питання щодо бізнес-гарантій та повернення ПДВ.

“Податкова реформа та антикорупційна стратегія є надзвичайно важливими. Я гадаю, що це й досі найбільш руйнівні фактори в Україні у площині інвестиційного клімату. І я радий бачити, що приймаються міри у боротьбі із корупцією. Гадаю, що це дуже важливо. Що ж до земельної реформи, для нас інвесторів дуже важливо мати гарантії, міцні гарантії для нашого інвестування”, - каже виконавчий директор Східного комітету німецької економіки Райнер Лінднер.

Зазначимо, що Всесвітній банк та Міжнародна фінансова корпорація складали рейтинг у 10-ти областях регулювання підприємницької діяльності. Зокрема, створення підприємства, вирішення неплатоспроможності та міжнародна торгівля.

Країни провели на 13% більше реформ у порівнянні із попереднім періодом

Згідно з даними звіту, керівництва 125-ти із 183 країн здійснили загалом 254 регуляторні реформи, а це на 13% більше, аніж попереднього року. У країнах Африки на південь від Сахари, рекордна кількість країн - 36 із 46 - цьогоріч покращили умови для підприємницької діяльності. За останні шість років, 136 країн покращили нормативно-правове середовище для ведення бізнесу. Зокрема позитивні тенденції результативності у цій галузі продемонстрували Китай, Індія та Росія.