Про це в коментарі 24 каналу розповів кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Читайте детальніше: Прогноз на 2019 рік: ціни, зарплати, курс валют

Підвищення інфляційних очікувань людей під час виборів – перший ризик. Наступного року українці мають обрати і нового Президента, і депутатів парламенту. Невизначеність щодо того, хто саме прийде до влади, та які це матиме наслідки, може дати поштовх й інфляції.

Наступний ризик – прихід до влади після виборів еліт, які чинитимуть тиск на НБУ щодо проведення "політики дешевих грошей" з лозунгами про дешеве кредитування. Інфляція може збільшитися, якщо нова влада проводитиме іншу монетарну політику і змусить НБУ запустити так званий “друкарський верстат”, вважає експерт.

Якщо регулятор безпідставно підвищить обсяг грошової маси в економіці з лозунгами про здешевлення кредитування, це може призвести до зростання цін по турецькому чи венесуельському сценарію. Адже якщо кількість купюр у кишенях кожного росте швидше, ніж кількість товарів на полицях магазинів, то ціни на товари автоматично зростають,
– пояснив Корнилюк.

Посилення турбулентності на зовнішніх ринках, особливо в країнах, що є торговими партнерами України, також є ризиком росту інфляції. Якщо країни, що купують більшість товарів в українських експортерів, перестануть зростати і зазнають скорочення споживчого попиту, то приплив валюти в країну сповільниться. І вимушене перевищення імпорту може зумовити дефіцит на валютному ринку та інфляційний тиск внаслідок девальвації гривні, – пояснив Корнилюк.

Читайте також: Річна інфляція у Венесуелі перевищила мільйон відсотків

Експерт нагадав – відповідальним за рівень інфляції є НБУ, а не Мінфін. Міністерство фінансів використовує технічний показник інфляції при підготовці держбюджету. Тому коректніше базуватися не на закладеному в держбюджеті показнику інфляції, а на прогнозних показниках, які надає Нацбанк у щоквартальному "Інфляційному звіті", а також цільових показниках з допустимими діапазонами інфляції, які Рада НБУ щорічно затверджує в "Основах грошово-кредитної політики". Якщо орієнтуватися на ці документи, то варто звернути увагу, що у жовтні цього року НБУ підвищив прогноз щодо інфляції на 2019 рік ‒ з 5,8% до 6,3%. Це хоч і вище цільового діапазону від Ради НБУ (4-6%), втім теж досить оптимістичне значення.

Читайте також: Що вплинуло на інфляцію в Україні: відповідь НБУ