Про різницю в ціні на електроенергію для іноземних компаній та українців

– Україна споживає тільки 15% антрацитового вугілля, решта – це наше, українське вугілля марки "Г". ДТЕК його не може експортувати, адже воно низької екологічної якості. Що з цим роблять компанії Ахметова? Спалюють це вугілля на своїх теплоелектростанціях і експортують закордон вже готову електроенергію! А викиди – всі залишаються тут. І таким чином продають на експорт електроенергію дешевше, ніж на українському енергоринку. Ми допомагаємо угорській економіці і угорському бізнесу, наприклад. Але крім цього, ми допомагаємо Ахметову отримувати надприбутки.

Це несправедливо. Якщо вже в нас тарифи виросли – а вони виросли і для населення, і для бізнесу – і якщо ми платимо за ціною, сформованою формулою "Роттердам+", то вже хоча б якість мали наближати до європейської. А насправді все відбувається навпаки. Вугілля почали завозити ще гіршої екологічної якості,
– наголосив Андрій Герус.

– Закупівлі у державних шахт призупинили, тож у них виникли проблеми, адже вони не мали куди продавати вугілля. І завезли три судна із США, показавши "дороге американське вугілля", яке насправді просто неліквідне. Скажімо, у Європі таке вугілля палить лише одна станція, яка має спеціальну технологію для очищення вугілля від сірки.

Читайте також: Що це було. Газовий бізнес та російські партнери-олігархи Авакова

Чому українці переплатили Ахметову майже 35 мільярдів гривень

"Напередодні директор НАБУ Артем Ситник прокоментував збитки, які вдалося підрахувати експертам, які аналізували цю формулу", – повідомив Андрій Герус.

Фахівці подали звіт, що цей тариф, на базі "Роттердам+", був безпідставно застосований. Сума з незаконно отриманих коштів щодо цієї необґрунтовано застосовуваної формули складає 15 мільярдів гривень. Але для того, щоб відкрити цю справу потрібно провести експертизу. Наразі ми це обговорюємо,
– сказав Ситник.

"Проте реальна переплата за 2,5 роки дії формули "Роттердам+" склала вже майже 35 мільярдів гривень. Очевидно, що НАБУ підрахувало цю суму за якийсь певний період. Швидше за все, що за один рік", – підсумував голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

Про проблеми киян з гарячою водою і чи вирішаться вони взагалі

– З підняттям тарифів виникло питання платежів, оскільки все дорожчає. Тобто виникають борги за невчасні оплати, які стають перепоною між "Київенерго", "Київтеплоенерго" і "Нафтогазом".

Приблизно 16-17 жовтня буде підписано нову домовленість про поставку газу між НАК "Нафтогаз України" та "Київтеплоенерго". Тож, ймовірно, що гаряча вода у киян з’явиться не раніше цих дат. При тому, що опалювальний сезон планують розпочати вже 15 жовтня.

– До того ж, якщо будуть борги, "Нафтогаз" може вимикати киянам газ і далі. Основною проблемою зараз є навіть не високі тарифи, а якраз система платежів, яка створює багато боргів і конфліктів.

Більше – дивіться у програмі.