Реструктуризація боргу

— Не все так добре, як каже уряд, але сьогодні маємо добрі новини. У досягненні реструктуризації боргу були залучені усі ключові партнери України: МВФ, США, члени ЄС. Їхня позиція була критично важливою. Реструктуризація боргу — це компроміс. Але сьогодні ситуація значно краща, ніж була вчора – коли ми мали виплачувати певну суму з відсотками кожного року. Наш борг зменшено на 20 % і відтерміновано на 4 роки, протягом яких ми не платимо основної суми.

Найважливіше – Україна не допустила дефолту

— На поступки пішли приватні кредитори, адже не було іншого виходу — Україна не може повернути борги зараз, оскільки економіка падає, держава фактично веде війну. Країна зараз знаходиться зовсім в інших умовах, ніж тоді, коли брала кредити. Тоді ніхто не думав, що виникне така ситуація.

Економічні прогнози на майбутнє

— Один з варіантів розрахунку з приватними кредиторами — вони отримають свій зиск в залежності від росту української економіки. Якщо розумно розпорядитися грошима, які ми зекономимо за ці 4 роки, виділити на соціальні програми чи на інфраструктурні проекти: якість доріг, портів, фарватери по річках для того, щоб перевозити зерно, велика проблема є з залізничними вагонами станом залізниці і так далі – то пізніше ці гроші матимуть позитивний результат — прискорення росту нашої економіки. Добре, що є контроль зі сторони громадського суспільства, МВФ та Світового банку.

Головною точкою у покращенні економіки, на мою думку, є малий і середній бізнес. В Україні він є недорозвиненим.

— Чому цей бізнес так мало дає доходу — бо переважно ставлення держави до бізнесу "віджимаюче", а не розвиваюче. Ці обмеження треба зняти, щоб нарешті бізнес став приносити наповнення до бюджету.

Нагадаємо, 27 серпня, ухваливши угоду з кредиторами про списання 20% боргів, Україна уникла дефолту.