Наприкінці січня Дніпровський суд Києва прискореними темпами взявся за антикорупційного активіста Віталія Шабуніна. Уже 9 лютого починається суд над ним через побутовий інцидент із бійкою, тоді як віп-посадовців роками не притягають до відповідальності. Згадайте про того самого Романа Насірова, якому суд дає затягувати час місячними перервами у засіданнях. Або інший приклад, який стався днями – чесний та справедливий Солом’янський суд Києва відмовив НАБУ у відстороненні з посади голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової.

Читайте также: Хто зі "смотрящих" Порошенка контролює українську енергетику

Як виявилося, на захист чиновниці виступив один із підлеглих прем’єра Гройсмана – заступник голови урядового секретаріату Володимир Федорчук.

Гаврилова проходить по справі НАБУ про незаконне збагачення та неправдиву декларацію. Вона намагається уникнути покарання всілякими способами, навіть уклавши фіктивне розлучення з чоловіком. Той, до речі, виявився теж не простим персонажем та сам перебуває на радарах правоохоронних органів – він очолював державне підприємство "УкрТрансНафтоПродукт" якраз в той час, коли через нього було викрадено нафтопродукти Курченка на суму 800 мільйонів гривень.

Замість збереження цієї сировини державною компанією, вона без конкурсу злила їх бізнесмену Сергію Тищенку з оточення депутата Пашинського, а той реалізував їх через заправки. Збитки державі склали понад 250 мільйонів гривень, бо ціна продажу була заниженою. Гроші від продажу нафтопродуктів державна компанія витратила на власну діяльність, а також – о, диво! – поклали на рахунки в банку "Фортуна" того ж таки Сергія Тищенка.

Майже 400 мільйонів гривень так і не було сплачено покупцем пального, бо за умовами контракту він отримав два роки відстрочки платежу.

Отже, з живих грошей лишилася тільки сума, яка зберігалася в банку Тищенка – 102 мільйони гривень. Але цей банк збанкрутував і вже рік перебуває в процесі ліквідації. І вимога держави стягнути ці кошти потрапляє аж в сьому чергу задоволення вимог кредиторів, і грошей банально не вистачить.

Це – такий маленький приклад, як, користуючись безкарністю, можна заховати кінці афери у воду.

Читайте также: Як Порошенко перейняв модель управління Путіна

Саме розслідувань НАБУ за статтею "незаконне збагачення" найбільше бояться старі корумповані еліти. Для того, щоб спростити шлях до порятунку корупціонерів, Агентство запобігання корупції на чолі з керованою Банковою Наталією Корчак навіть вигадало спеціальний алгоритм.

8 грудня 2017 року вона винесла роз’яснення, за яким НАБУ може розслідувати незаконне збагачення лише після відповідного висновку Корчак.

Запропоноване роз’яснення НАЗК є юридично необґрунтованим та таким, що може сприяти корумпованим чиновникам в ухиленні від кримінальної відповідальності. Агентство запобігання корупції не лише вийшло за межі своїх повноважень, намагаючись змінити визначений Кримінальним процесуальним кодексом України порядок початку досудового розслідування, а й фактично перейняло повноваження Конституційного Суду.

На замовний характер такого рішення вказує хоча би той факт, що протягом всього 2017 року Агентство запобігання корупції передало до НАБУ лише чотири висновки перевірок, де було знайдено порушення Кримінального кодексу, тоді як від громадських організацій та ЗМІ надійшли сотні аналогічних заяв.

Особисто я направляв десятки звернень до НАЗК щодо незаконного збагачення українських чиновників та отримував відписки.

Однин з останніх красномовних прикладів – переліт голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки чартерним реактивним літаком "Фалькон" до чеського Брно. Цей переліт відбувся майже чотири місяці тому. Синютка – типовий клієнт для НАЗК, адже губернатор стверджував, що заплатив за переліт туди і назад 29 тисяч гривень, тоді як повна вартість найму чартеру бізнес-класу коштує понад 320 тисяч гривень.

Олег Синютка
Голова ЛОДА Олег Синютка

Більше того, як з’ясувалося, літак Синютці надала багатопрофільна компанія "Онур Груп". Її головна сфера – не авіаперевезення, а будівництво. Протягом 2017 року українське відділення компанії "Онур" отримало у Львівській області підрядів на суму понад 2,5 мільярда гривень, переважно пов’язаних з ремонтом доріг.

Тобто, отримавши знижку 90 відсотків від компанії, що працює з державними грошима, губернатор порушив антикорупційне законодавство щонайменше двічі – незаконний подарунок у вигляді знижки та конфлікт інтересів.

Він мав бути притягнутий Агентством запобігання корупції до відповідальності – але на моє чергове звернення отримав відписку від НАЗК про те, що вони все ще вивчають це питання. І таких листів є десятки. Причина – це бажання керівництва держави правити за принципом іспанського диктатора Франсиско Франко: "Друзям – все, ворогам – закон".

Читайте также: Падіння гривні: сезонне явище чи розплата за корупцію найвищих чинів

Петру Порошенку, попри заяви на міжнародних зустрічах, не потрібні чесні та незалежні антикорупційні органи, бо саме його оточення тоді має стати головними клієнтами детективів. А відтак – справжня боротьба з корупцією відкладається на час, до зміни влади. Якщо врятувати державні активи від розграбовування, то з’явиться можливість покращити життя простих громадян.