Уже понад два роки в Україні діє схема "Роттердам+", за якою олігарх Ахметов та невідомі тіньові партнери Порошенка отримують надприбутки. Фактично, ми всією країною скидаємося їм в касу, з якої потім фінансують вибори, квартири в Лондоні та відпустки на Мальдвах.

Читайте також: Солодке життя: як українські олігархи захоплюють світ

Українців грабують двічі. Перший раз – явно. Коли змушують платити за електроенергію, виходячи з фантастичної теорії, що для її виробництва на енергоблоках Ахметова спалюється високоякісне вугілля, задорого закуплене в Роттердамі та транспортоване в Україну.

вугілля
Ахметов за схемою "Роттердам+" отримує тіньові прибутки

Але, окрім явної схеми збагачення, є ще одна – прихована від очей громадськості, але не менш цинічна. Український енергоринок діє за принципом спільного котла. Сюди стікаються гроші усіх споживачів і далі вже діляться між енергетичними компаніями. Найбільшу пайку з цього умовного "енергетичного общака" забирає собі Ахметов, хоча виробляє він лише третину електроенергії.

В який спосіб відбувається розподіл грошей з енергоринку? Через тарифи. Якщо стоїть задача, щоб більше грошей дісталося тепловій енергетиці, бо там діє схема Ахметова-Порошенка, то на ТЕС ставлять вищий тариф. Відповідно, меншим тариф стає для тих, у кого немає таких козирних лобістів.

Через ненаситність Ахметова та його партнерів з Банкової на сухому пайку тримають державні компанії, які теж утримуються за рахунок тарифу. За старим принципом – державне значить нічиє, а тому – не шкода.

В першу чергу, ідеться про державні атомні електростанції – а це компанія "Енергоатом", яка виробляє більшу половину електроенергії в Україні. Крім того, дотують панів Ахметова і Порошенка також державні компанії "Укргідроенерго" (це гідроелектростанції) та "Укренерго" (це магістральні лінії електропередач).

енергоатом
"Енергоатом" виробляє більшу половину електроенергії в Україні

Якщо спрощено, ці державні компанії – "Енергоатом", "Укргідроенерго", "Укрнерго" – є конкурентами тепловій генерації за гроші енергоринку. Тобто, щоб добитися підвищення тарифів для державних компаній, треба знизиться тариф для теплових електростанцій. Читай – трошки посунуту від енергетичного общака Ахметова в його апетитах.

Читайте також: Грабування України: як люди Порошенка нахабно піаряться за держкошти

І навпаки. Як ви знаєте, для нас, громадян, як кінцевих споживачів тарифи ніколи не понижували. Зате їх понизили для атомної та гідроенергетики в листопаді 2017 року. Вивільнилися півтора мільярда гривень. Куди вони потрапили? Правильно, до Ахметова і трошки до державної Центренерго, обсадженої смотрящими Порошенка.

А хто влаштовує весь цей цирк з тарифами? Правильно, державний регулятор на чолі з колишнім співробітником Roshen та інвестиційного банку Порошенка Дмитром Вовком. Така ситуація, коли весь ринок енергетики Банкова нагинає в інтересах теплової генерації – тобто Ахметова – є ненормальним. Адже інші галузі ледь жевріють. В березні цього року "Енергоатом" запросив підвищення свого тарифу на третину, мотивуючи потребою підняти зарплати атомщикам.

У них дійсно непроста ситуація: у 2017 році з роботи звільнилося понад 1700 атомщиків, працівники масово виїжджають за кордон. Зокрема на Білоруській АЕС із 8 змін, що готують атомну станцію до експлуатації, 4 зміни вже повністю сформовано із українського персоналу.

вовк
Дмитро Вовк – колишній співробітник Roshen

Також про підвищення тарифу попросили державні "Укргідроенерго" та "Укренерго". Регулятор енергетики спочатку навіть пішов назустріч цим компаніям. Так, тариф Енергоатому планували підняти на 16,2%. Але влітку, всередині серпня, коли мали затверджувати проекти цих рішень, Нацкомісія несподівано зняла з розгляду питання, яким державні компанії мали отримати трохи більше грошей з общака енергетики.

Що сталося? А те, що в гру вступив Рінат Ахметов. Адже, підвищення тарифів для державних атомщиків, гідроенергетики та магістральних мереж означало, що менше грошей отримає сам Ахметов.

Той самий Ахметов, якому в грудні 2017 року на скандальному засіданні регулятора тимчасові члени, призначені Порошенком, під карикатурним головуванням Вовка, уже підняли тариф на чверть – що для олігарха означало додаткових 10 мільярдів гривень на рік, а для всіх нас - зростанням ціни електроенергії.

І той самий Ахметов, якому додатково напиляли півтора мільярда гривень, коли в листопаді минулого року понизили тарифи державних компаній без зниження загального тарифу для всіх нас. Здавалося би, тепер з огляду на критичну ситуацію в державних енергокомпаніях, Ахметов міг би частково поступитися, і саме це мав би зробити справжній державний регулятор.

Але не тоді, коли він керується з Банкової. Там не могли допустити, щоб Порошенко та Ахметов як головні пайщики теплової енергетики недозаробили декілька мільярдів гривень. Щоб озброїти чиновників псевдоаргументами, ДТЕК написав темники для Банкової та Грушевського, де вдався до відвертого шантажу.

дтек
ДТЕК брався до відвертого шантажу

Вугілля для теплових електростанцій Ахметова насправді постачається із його ж шахт в Україні, де собівартість складає біля 1100 гривень за тону, вони ж продовжують наполягати, щоб вугілля спалювалося з розрахунку 2500 гривень за тонну. А тому, проводить далі Ахметов, якщо відбудеться зниження тарифу для нього на користь державних атомщиків, то бідний нещасний Ахметов буде не здатний закупити та поставити на свої станції близько 3 мільйонів тон вугілля.

Як наслідок, на складах виникне дефіцит, деякі електростанції зупиняться, відбудеться зростання заборгованості по зарплатах перед шахтарями, а в кінці цього фільму жахів – віялові відключення електроенергії для споживачів. Повторюся, це написав той самий Ахметов, який вже три роки обростає олігархічними мільярдами з "Роттердам+", поставивши собі на службу всю енергетику.

Цей шантаж з боку Ахметова виглядає особливо цинічним, адже прибутки ДТЕКу за півроку виросли на третину, і нагадує сценарій дестабілізації ситуації в країні "Крєпость" у 2015 році. Тоді через намагання шантажу було навіть відкрито кримінальне провадження, яке тишком-нишком злили після того, як олігарх почав відстьогувати чайові своєму партнеру на Банковій.

гроші
Прибутки ДТЕКу за півроку виросли на третину

Не бажаючи трошки приборкати апетити та поділитися надприбутками на користь зубожілих державних компаній, Ахметов запропонував підвищити ціну електроенергії для всіх – як результат, він не втрать ні копійки зі своїго корупційного клондайка, а підвищення тарифів для атомщиків та гідроелектростанцій закриють за рахунок усіх нас як споживачів.

Можна очікувати, що вже з 1 жовтня вкотре буде підвищено оптову ціну електроенергії та відповідно – тарифи для всієї країни, вже вдруге протягом року. Це той самий випадок, коли за політичну корупцію ми платимо всією державою, коли з наших тарифів ми утримуємо лондонську квартиру Ахметова, збагачуємо його партнера з Банкової та годуємо хор його політичних повій, які скоро підуть на вибори та будуть їсти землю та цілувати корів.

Таку владу треба усувати – інакше ми ніколи не побудуємо справедливе суспільство, а будемо лише людською німою масою, що гарантує Ахметовим, Порошенкам та іншим олігархам персональний добробут