Якою буде облікова ставка

Серед основних причин підвищення облікової ставки експерти назвали інфляційні ризики та геополітичне напруження. Зокрема йдеться про ескалацію російської агресії, яка створила ризики на валютному ринку та ринку боргового капіталу. Тож експерти прогнозують підвищення ставки до рівня 9,5% – 10%.

Цікаво Як Україна планує боротися з надмірною інфляцією

З огляду на вище згадані фактори Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU вважає, що Нацбанк підвищить ставку на 0,5 відсоткових пунктів до 9.5%.

Ці нові фактори ризику, що з’явилися минулого тижня, ймовірно спонукатимуть НБУ підвищити облікову ставку до 9.5%

Віталій Ваврищук

Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU

Голова правління Юнекс Банку Іван Світек теж майже немає сумнівів, що в четвер облікову ставку буде підвищено. Він вважає, що питання лише в тому, на скільки процентних пунктів.

Думаю, що частина членів монетарного комітету виступатимуть за підвищення на 0,5%. А частина висловиться за більш радикальну зміну і встановлення показника на рівні 10%.

Іван Світек

Голова правління Юнекс Банку

Чому слід очікувати підвищення ставки

  • Інфляційні ризики

Іван Світек нагадав, що ще в грудні, під час останнього засідання, більшість членів комітету висловлювали готовність до подальшого підвищення ставки з огляду на високі інфляційні ризики. Прикметним є те, що відтоді їх не стало менше.

Перш за все слід відзначити, що за підсумками року темпи зростання цін виявилися дещо більшими, ніж очікували в НБУ. Так, інфляція уповільнюється, і це дуже добре. Проте не так швидко, як прогнозувалося,
– підкреслив він.

Голова правління також зауважив, що причини, які змушують регулятор підіймати ставку здебільшого знаходяться поза зоною впливу НБУ – значний тиск на ціни чинять глобальні фактори. Разом з тим він вважає, що регулятор має реагувати та робити кроки, спрямовані на стримування інфляції. "Тим більше зараз, коли аналогічних кроків чекають від ФРС та ЄЦБ, які вже не можуть називати інфляцію тимчасовим явищем", – додає Світик.

Ситуація з інфляцією в Україні

У грудні 2021 року рівень інфляції у країні сповільнився до 10% річних, згідно з даними Держстату, проти 10,3% у листопаді. Зауважте, що у НБУ прогнозували, що за підсумками 2021 року рівень інфляції в Україні складе приблизно 10% річних. Проте такий прогноз був далекий від середньострокової цілі регулятора у 5±1%.

Що таке інфляція

Інфляція – це тривале зростання загального рівня цін, що відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці.
  • Геополітична напруженість та тиск на гривню

Світек вважає, що геополітична напруженість безпосередньо підсилює інфляційні ризики. Ба більше, розпродаж українських активів наразі чинить суттєвий тиск на гривню, що також підсилює інфляційні ризики в середньостроковій перспективі та є ще одним чинником, що робить ухвалення рішення на користь підвищення ставки більш ймовірним.

На мій погляд, більшість членів монетарного комітету проголосують за помірне підвищення облікової ставки до 9,5% та висловлять готовність до подальшого зростання показника вже у березні,
– резюмує він.

Як в Україні зросли ціни за 2021 рік: дивіться відео