Про це 1 травня повідомили в компанії Amber Grid. Вона є оператором газотранспортної системи Литви та відповідає, зокрема, за передачу природного газу.

До теми Коли Європа може повністю відмовитися від нафти й газу з Росії: припущення економіста

Гарантія незалежності ринку Балтії

Загалом з'єднання GIPL має довжину 508 кілометрів. Воно є справді необхідним, оскільки інтегрує країн європейський газовий ринок країни Балтії та Фінляндію. Відтак забезпечується й незалежність Балтійського регіону.

Сьогодні газ транспортується до Польщі, але залежно від потреб ринку газ буде транспортуватися як до Литви, так і до Польщі. Це віха в історії розвитку енергетичної незалежності між Литвою та Польщею, особливо в контексті безпеки газопостачання,
– зазначили в Amber Grid.

Там додали, що це вкрай важливо з урахуванням теперішніх геополітичних умов. Окрім цього, надійна інфраструктура безперебійного енергетичного обміну в будь-якому випадку є одним із ключових елементів економічного зростання.


Газопровід GIPL на карті / Зображення Eadaily

Скільки газу транспортуватимуть цим шляхом

У компанії поділилися й своїми планами на найближчий час. Протягом п'яти місяців потужність транспортування газу з Литви до Польщі досягне 217 тисяч кубічних метрів за годину.

Тобто за рік таким чином зможуть доставляти майже 2 мільярди кубічних метрів природного газу. Проте згодом ці цифри можуть зрости.

Ще буде "офіційне відкриття"

Наразі перші потоки газу транспортуються, проте ще не було урочистого запуску. Церемонія введення GIPL в експлуатацію відбудеться в Литві 5 травня.

На цю подію прибудуть:

  • Президенти Литви, Польщі та Латвії.
  • Комісар ЄС з енергетики.
  • Міністри енергетики країн Балтії та Польщі.
  • Керівники операторів газотранспортної системи Литви та Польщі, які реалізували проєкт.

Європа будуватиме й інші газопроводи

1 травня стало відомо, що країни Східної Європи почали нову співпрацю у сфері енергетики. Вона стосується розробки проєктів, що допоможуть протистояти Росії на газовому ринку. Адже зараз для всього Євросоюзу вкрай важливо повністю відмовитися від російського постачання.

Плануються щонайменше 3 газопроводи між різними державами:

  • Грецією та Болгарією;
  • Румунією та Болгарією;
  • Чехією та Польщею.

Важливо – Росія припинила постачати газ Польщі та Болгарії: дивіться відео