На сьогодні вже майже ніхто не має сумнівів, що національна валюта знеціниться. Розбіжність думок у тому, за яким сценарієм відбуватиметься просідання: плавно чи радикально.
З одного боку, влада намагатиметься до останнього . Адже позиціонує курс як важіль стабільності. Проте, більшість фахівців упевнені, що економіка сьогодні гостро потребує його послаблення. На їхню думку, оптимальною для компенсації дефіциту поточного рахунку і послаблення тиску на платіжний баланс може бути на 30%.
"При такому рівні довіри, і при тому стану банків, в якому вони перебувають, і при тому стані бюджету, економіки нашої вони змушені будуть зробити це швиденько, один разом. І потім спробувати вибудовувати нормальну економічну політику. Якщо вони її не почнуть вибудовувати. Якщо вони будуть знову будувати свою політику на збільшення боргів, запозичень. І за рахунок цих запозичень перекривати наші проблеми економіки ”, - вважає президент АУБ Олександр Сугоняко.
Керівник аналітичного відділу АРТ Капітал Ігор Путілін вважає, що НБУ контролюватиме купівлю і продаж валюти.
"Скоріше всього ситуація буде розвиватися таким чином, що Нацбанк буде контролювати купівлю і продаж валюти. Таким чином, будуть застосовуватися жорсткі адміністративні методи і будуть позбавлятись ліцензій. І вже негласна інформація, що Національний банк зібрав основних банкірів країни і поставив, що курс повинен бути не вище 8,4 гривні”, - керівник аналітичного відділу АРТ Капітал Ігор Путілін.
Як відомо, поточного тижня, до 8,19 грн. Зазначимо, психологічний бар`єр у 8,20 курс цьогоріч вже долав, під час попереднього етапу девальвації 4 вересня, що спровокувало на ринку валютну паніку. Проте, за словами експертів, у жодній розвинутій державі з коливання курсу національної валюти у межах 2-2,5% не зробили б стільки галасу, як це тоді сталося в Україні. А все через недовіру до влади та її фінансової політики.
"Проблема більшої частини валют не у коливання їх відносно один одного. А в стійкому тренді, що формується. Чи у вартості валюти і прив’язки до того чи вона стимулює експорт чи навпаки є де стимулятором експорту", - вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
У свою чергу, у Національному банку не втомлюються повторювати, що регулятор тримає курсову ситуацію під контролем, а об’єктивних підстав для девальвації дотепер немає. Проте така відчайдушна спроба придушити коливання національної валюти негативно позначаються на економіці.
Оскільки регулятор стримує ліквідність, отже банкам не вистачає вільних коштів, щоби кредитувати економіку. У результаті вже у третьому кварталі поточного року сповільнення зростання становило близько 1,5%. При цьому фахівці прогнозують, що у четвертому кварталі ситуація може загостритися.
А втім, який би валютний сценарій в країні не реалізувався, фінансисти наполегливо радять українцям нести заощадження у банки. Правда, щодо самої валюти думки фахівців розходяться: одні радять зберігати кошти у різних валютах, інші - інвестувати в державні боргові папери, треті - купувати нерухомість та землю.