У результаті установа не тільки здійснюватиме виплати вкладникам банків, але й наглядатиме за проблемними банками.

"Фонд гарантування вкладників фізичних осіб на сьогодні лише виступає в якості виплатної каси, яка на завершальній стадії розраховується з вкладниками за зобов’язаннями банку. Наш досвід ліквідації свідчить, що фонд гарантування вкладів отримує задоволення своїх кредиторських вимог далеко не в повному обсязі", - каже заступник голови НБУ Ігор Соркін.

Повноваження передадуть

Згідно з документом, планується, зокрема, передати повноваження з виведення з ринку неплатоспроможних банків від Національного Банку до Фонду гарантування вкладів. Так, НБУ продовжуватиме виконувати функції з банківського регулювання та нагляду, у тому числі, впроваджуватиме програми фінансового оздоровлення проблемних банків. А от Фонд гарантування вкладів здійснюватиме комплекс дій, пов’язаних з ліквідацією неплатоспроможних банків.

"Цей інструментарій до сих пір в Україні ніколи не застосовувався і той, хто ознайомився з законопроектом і почитав уважно відповідні статті, може легко в цьому переконатися", - каже в.о. директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Експерти: ФГВ має бути незалежним від політики

Водночас міжнародні експерти переконані, що фонд здійснюватиме свою діяльність ефективно виключно у разі його незалежності від політики.

"Важливо, щоб у законі про фонд гарантування вкладів було чітко прописана відповідальність і чітко прописана підзвітність. А також важливо, щоб фонд був незалежний від політики та здійснював свою діяльність самостійно постійний", - каже представник МВФ в Україні Макс Альєр.

Водночас у рамках реформування системи гарантування вкладів Держфінпослуг запропонувала створити окрему структуру для гарантування страхових виплат за договорами страхування життя.

Фахівці зауважують, новою структурою міг би займатися вже існуючий фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Зауважимо, у Європі 78% договорів страхування життя та недержавного пенсійного забезпечення покриваються фондами гарантування, в Україні ж така практика тільки обговорюється.

"Держфінпослуг пропонує 0,4%, середньо світова ставка 0,1%, проте є країни, де страхові компанії відраховую і більше 1%. По мірі того, як цей фонд буде накопичувати свої обсяги захист буде підвищуватися. В Україні він буде спочатку, як тільки ми запустимо таку схему, він буде залежати від того, яка кількість компаній туди ввійде", - пояснює генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова.

Сума відшкодування становить 150 тис. грн.

Зазначимо, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб був створений у 1998 році. Він спеціалізується виключно на виплатах коштів вкладникам збанкрутілих банків. Сьогодні учасниками Фонду є 175 банків, у тому числі 6 - тимчасові. Сума відшкодування становить 150 тис. грн.