Ринок газу в Україні

Новий очільник "Нафтогазу" переконаний, що нині в Україні немає не лише ефективного роздрібного ринку газу, але й навіть ефективного оптового ринку. Саме тому Україна повинна його сформувати.

Читайте також Вітренко розповів про завдання, які отримав від Зеленського

Як формується ціна на газ

Ціна на газ, на думку Вітренка, впирається в три складові:

  1. енергоефективність,
  2. розрахунки (рівень розрахунків споживачів із постачальником),
  3. ціна, проте він відмітив, що вона в цьому рівнянні — не головний параметр і це найцікавіше.

Потрібно комплексно дивитися на питання енергоефективності, на питання розрахунків, на питання енергетичної бідності й знаходити реальний механізм, як розвивати ринок і водночас забезпечувати надійність поставок газу і тепла за цінами, за якими люди можуть платити,
– розповідає Вітренко.

Нюанси формування ціни на газ

Залежно від різних умов є різна ринкова ціна, пояснює очільник "Нафтогазу". Якщо в Україні стає більше газу, то країна починає його експортувати й ринкова ціна стає експортним паритетом. Збільшення запасів газу може відбутись у разі збільшення видобутку й скорочення неефективності споживання, або якщо заповнені сховища.

Очільник "Нафтогазу" зазначає, що якщо через Україну проходить експорт газу в Європу, то ринкова ціна в Україні теж має бути на рівні експортного паритету, навіть якщо країна імпортує газ. У такому випадку імпортний паритет має бути на одному рівні з експортним паритетом.

Різниця між імпортним та експортним паритетом

Різниця між імпортним і експортним паритетом значна. Вітренко розповідає, що коли Газпром зловживає своїм домінантним становищем на європейському ринку, обмежуючи там конкуренцію, робить так, щоб тільки його газ йшов транзитом через Україну в Європу. Саме тому Україна повинна активно діяти, щоб збільшити видобуток газу й скоротити неефективне споживання.

Тому й потрібні комплексні заходи. І роль національної компанії — допомагати українським громадянам цю проблему вирішити,
– говорить Вітренко.

Чи можливе знову повторення "тарифних протестів"

Нагадаємо, що зв'язку з підняттям у Європі ціни на газ, взимку 2020 – 2021 року в Україні підняли ціну на блакитне паливо, до того ж українці почали окремо сплачувати за постачання газу, в результаті чого населення вийшло на протести. Тож, 18 січня 2021 року уряд встановив граничну ціну на газ 6,99 гривні за кубометр, що діяла з 1 лютого по 31 березня 2021 року.

Вітренко ж вважає, що протести населення цілком можливі наступної зими знову, якщо уряд не придумає, як їх уникнути. Зазначимо, що газопостачальні компанії ще у квітні оприлюднили річні газові тарифи на 2021 – 2022 роки, а також тарифи на травень 2021 року. Згідно з тарифами найнижча ціна становить 7,88 гривні за кубометр, а найвища 13,50 гривні на кубометр, що значно вище за граничну ціну 6,99 гривні за кубометр.