Нинішній борг "Газпрому" перед "Нафтогазом" складається із двох частин. Зокрема, за рішенням Стокгольмського арбітражу по купівлі-продажу і транзитному контракту – 2,56 мільярдів доларів та більше 6 мільярдів доларів по антимонопольним претензіям за рішенням вже українських судових інстанцій. В гривневому перерахунку сума складає понад 220 мільярдів.

Читайте також: Мін'юст розпочне конфіскувати майно боржників "Газпрому" у рахунок боргу

Цих грошей вистачило б, щоб закрити борг перед Міжнародним валютним фондом, ще й на чай лишилося б. І Міністерство юстиції заявило, що вже реалізувало перші боргові стягнення. Розпочали ж з українських активів.

Таємниця виконавчого провадження не дозволяє мені називати деталі, але це корпоративні права та кошти, які були на рахунках,
– прокоментував Павло Петренко, міністр юстиції України.

Всього таких активів знайшли на 100 мільйонів гривень. Це менше 1 % від заявленого антимонопольного боргу у 172 мільярди. Та в Мін'юсті говорять, що це не кінець, і продовжують шукати російські гроші в вітчизняному бізнесі.

Експерти ж зазначають, що в Україні "газпромівських" грошей майже не має. До того ж Україна може конфісковувати лише те майно, яке перебуває в українській юрисдикції. Якщо якась дочірня компанія, приміром, буде зареєстрована у Швейцарії, Україна не зможе її арештувати.

Я думаю, що оці 172 мільярди, якщо говорити відверто, не будуть сплачені. Тому що, по-перше, в "Газпрому" немає таких активів в Україні, по-друге, це рішення було трохи політичне,
– запевнив експерт у галузі енергетики Андрій Герус.

Саме політичне забарвлення і корумпованість української феміди для міжнародних судів може стати червоним маркером. І ймовірність підтримки українського рішення в іноземних інстанціях дуже сумнівна, – зазначають експерти.

"Газпром" не визнаватиме рішення українського суду і буде намагатись через певні процедури вивести це на рівень міжнародного арбітражу. Але те, що стосується рішення Стокгольмського арбітражу. І щоб там "Газпром" не робив, які б апеляції не придумував, рішення Стокгольмському арбітражу є остаточним,
– розповів президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

А от за рішенням Стокгольмського арбітражу, від боргу у 2,5 мільярди доларів, "Газпрому" відкараскатись не вдасться. Адже в 2009 році, коли росіяни підписували контракт з Україною, Стокгольмський суд був зазначений, як головний арбітр конфліктів та суперечок. Рішення цієї інстанції вступило в силу ще 28 лютого 2018 року. Та до цього часу "Газпром" не сплатив Україні жодної копійки. А щодня прострочення платежу коштує півмільйона доларів пені.

"Чим довше ігноруватиме "Газпром" виконання рішення Стокгольмського арбітражу, тим більше зростатиме до нього недовіра в Європі з боку його традиційних партнерів", – додав Гончар.

Читайте також: Експерти оцінили, від виплати якої суми боргу Україні "Газпром" точно не відкрутиться

На відміну від України, в Європі "газпромівських" грошей вдосталь. Російське майно є фактично в кожній країні, куди "Газпром" постачає газ. Це, як мінімум, одне стратегічне підприємство і кілька трейдерів. Найбільше таких підприємств в Німеччині, Австрії, Англії та Швейцарії.

І, якщо Росія й надалі буде ігнорувати виплати, Україна вимагатиме арешту російських активів і стягнення їх на свою користь. Аналогічну процедуру Мін'юст хоче застосувати і до антимонопольного боргу визнаним лише українськими судами. Та як переконати Європу в тому, що українська феміда справедлива і незалежна, не береться говорити жоден експерт. У Мін'юсті ж говорять, що мають козир в рукаві – який? Не розголошують.