Причини турбулентності

Падіння китайського фондового ринку майже на 9% у понеділок спричинило розпродаж на всіх глобальних ринках і спровокувало падіння на європейських біржах. Оскільки Китай є другим у світі споживачем нафти після США, новина про економічні та фінансові негаразди у цій країні підштовхнули вниз світові ціни на нафту – вони сягнули шестирічного мінімуму.

Поступове уповільнення китайської економіки і падіння цін на сировину, у свою чергу, негативно позначилися на валютах країн, що розвиваються, економіки яких значною мірою залежать від експорту сировини. Відтак, значну частину вартості втратили валюти всіх цих країн, включаючи СНД. Зокрема, наприклад, казахський тенге знецінився на 22%, а російський рубль втратив приблизно 23% вартості.

Українську гривню ці глобальні процеси практично не зачепили. Головним чином через те, що "чорний понеділок" випав на День Незалежності, відтак пік панічних настроїв припав на вихідний. Наступного ж дня настрої на ринках стали дещо врівноваженішими.

Чому гривня спокійніша

Як пояснили у Міністерстві фінансів, жодних причин для девальвації гривні слідом за знеціненням валют країн СНД і обвалом цін на сировинних ринках, включаючи ринок нафти, металів і агропродукції, немає.

Гривня стабільна. Поки гривня почувається краще за всіх інших. Тиск сировинних ринків, безперечно, існує. Однак на відміну від того ж тенге або інших валют, Україна пройшла вже етап серйозної девальвації. Зараз багато країн її наздоганяють. Якщо ми й надалі будемо рухатися за програмою, яку ми собі намітили, я серйозних підстав для девальвації гривні не бачу,
— сказав заступник міністра фінансів України Ігор Уманський.

З ним погоджується і керівник проекту "Успішна країна" Андрій Блінов. За його словами, Україна вже пережила свої скрутні часи на початку 2015 року, коли за долар давали ледь не 40 гривень. Це дало українській валюті певний запас міцності, відтак восени коливання обмінного курсу не будуть настільки сильними, як, наприклад у Росії чи Казахстані.

Зміни курсу і якась девальвація будуть відбуватися, але я не є прихильником того, що, курс становитиме 30, 40 або 50 гривень за долар. Мені здається, реалістичнішим є більш помірний сценарій — 25-26 гривень за долар. Принаймні, це виглядає так з позиції сьогоднішнього дня і з позиції того, що ті ж ціни на нафту будуть рухатися десь до позначки 30 доларів за барель. Цей тренд поки залишається незмінним, бо в економіці є надлишок ресурсів,
— сказав він.

За словами керівника інформаційно-аналітичного центру ForexClub в Україні Миколи Івченеко, зниження курсу китайської валюти змушує інші країни до кінця поточного року йти по шляху помірної девальвації, України це стосується в тому числі. Валютні війни будуть продовжувати чинити тиск на гривню, однак, за його прогнозом, до кінця року курс навряд чи перевищуватиме 23-24 гривень за долар.

Без паніки

При цьому експерти вважають, що зараз панічно скуповувати валюту в обмінниках не варто.

Тобто, якщо вам дуже хочеться – Ви можете піти купити валюту на майбутнє. Але я би не поспішав все кидати і бігти її купувати. Це не стане прибутковою інвестицією. Зараз на гривні у банках можна заробити більше,
— сказав Івченко.

Керівник "Успішної країни" також погоджується з тим, що панікувати не варто. При цьому за рахунок того, що Україна домовилася з міжнародними кредиторами про списання 4 мільярдів доларів боргів, зараз найкомфортніші дні для придбання валюти.

"Зараз психологічно дуже хороший момент купувати валюту. У найближчі дні буде діяти інформаційний фон, створений успішною реструктуризацією, і подальшими заявами про те, що все добре, дефолту не буде. На цьому психологічному тлі гривня зміцниться. Буде гарне вікно можливостей для входу у валюту. Але з урахуванням перспектив традиційного осіннього ослаблення курсу через надлишковий попит і тенденцій на світовому ринку по валютах, аналогічним українській гривні", — сказав Блінов.

На питання, що краще купувати – долар чи євро, експерт відповів, що тут все залежить від уподобань покупця.

Вгадати що краще — євро або долар — неможливо

"Вгадати що краще — євро або долар — неможливо. На мій погляд, у євро перспективи, як у валюти, трохи гірші, ніж у долара. Я би брав у співвідношенні 75 на 25. 75 — долар, 25 — євро. Але це моя думка, знаю, що є ті, хто її не поділяє", — зазначив він.

Читайте також: Що робити з депозитами: цінні поради