Минулого тижня українська гривня зміцнилася на понад 1% і 8 червня НБУ встановив офіційний курс на рівні 27,19 гривні за долар. Серед причин фінансисти називають:

  • привабливість українських облігацій;
  • сезонність, коли попит на іноземну валюту низький;
  • період сплати квартальних податків;
  • високі ціни на світових ринках, що принесло додаткові надходження імпортерам.

Цікаво Мінфін Росії пробовкався, що хоче вивести долар з обігу, а потім відкликав заяву

Що впливатиме на долар цього тижня

Аукціон з ОВДП

Усі опитані 24 каналом експерти погоджуються, що основним фактором, який впливатиме на гривню найближчим часом буде аукціон з ОВДП. Юрій Шоломицький, керівник Центру макроекономічного моделювання KSE, наголошує, що привабливість українських облігацій допомагає укріпленню гривні, а це сприяє зниженню інфляції.

Цілком можливе подальше укріплення в напрямку 27 гривень за долар. І цей рівень може бути досягнутий вже на цьому тижні, якщо нерезиденти зацікавляться новими п'ятирічними облігаціями,
– переконані аналітики ICU.

Інтервенції НБУ

Після двомісячної перерви, Нацбанк почав втручатися на ринок та викуповувати валюту. У період з 2 по 7 червня НБУ викупив 60 мільйонів доларів.

На думку Юрія Шоломицького, укріплення гривні через привабливість ОВДП суперечить цілям НБУ, а тому він або знижуватиме облікову ставку (а відтак і привабливість ОВДП), або запобігатиме надмірному укріпленню гривні через інтервенції.

НБУ може знову купувати валюту на ринку, але найімовірніше в традиційних обсягах по 20 мільйонів доларів на день, чим лише стримуватиме укріплення гривні,
– вважають аналітики ICU.

Та навіть попри інтервенції гривня може посилитися до 27 за долар ще цього тижня, переконані експерти.

Сезонність

На думку аналітиків ОТP Банку наразі є сезонне переважання пропозиції валюти, як наслідок відносно низького попиту на валюту з боку імпортерів, хороших обсягів продажів з боку експортерів, яке було підкріплено сприятливої ситуації з цінами на основних для України експортних ринках. 

Яким буде курс до 11 червня

Експерти зійшлися на прогнозі, що гривня цього тижня продовжить зміцнюватися щодо долара.

  • Юрій Шоломицький прогнозує, що курс долара щодо гривні триматиметься діапазону 27,00 – 27,50 гривні.
  • Аналітики ICU очікують подальшого укріплення в напрямку 27 гривень за долар.
  • Аналітики ОТP Банку наголошують, що в цілому ситуація для гривні сприятлива і цілком ймовірно, що ринок буде пробувати пройти психологічні позначки у 27,00 і можливо навіть 26,50. Цього тижня курс долара буде в межах 26,90 – 27,60.

Що загрожує гривні

Окремо аналітики ОТP Банку виділяють наступні загрози для гривні у 2021 році:

  • виплата дивідендів іноземними компаніями;
  • сезонне зростання обсягів імпорту;
  • негативний новинний фон, як, наприклад, провал в переговорах з МВФ.

Але варто також врахувати, що зберігається позитивна кон'юнктура на основних для України експортних ринках, очікується непоганий врожай і до того ж в цьому році запускається ринок землі, що якоюсь мірою може компенсувати всі перераховані "девальваційні фактори",
– запевнили аналітики ОТP Банку.