Як відкладають гроші за кордоном

Далеко не всі українці мають звичку планувати особисті фінанси і відкладати "на чорний день": частина населення просто не має, що відкладати, а решту ніколи не вчили цього.

Читайте також: Скільки грошей українці перерахували через банки у 2018 році: цікава цифра

Планування фінансів. На Заході – все геть інакше. У розвинених європейських країнах розраховувати і планувати особистий чи сімейний бюджет навчають ще у школах – це такий же предмет, як, наприклад, "Основи безпеки життєдіяльності".

Усі діти ще зі школи починають розраховувати, яку суму їм потрібно заощадити, щоб мати змогу поступити до того чи іншого вишу. Цей елемент фінансової освіти поки відсутній в Україні,
– пояснив голова підрозділу з керування локальними активами ICU Григорій Овчаренко.

Втім, стільки сеансів шокової терапії за минулі 10 років – девальвація гривні, кризи, банкопади – дечого таки навчили. "Раніше бачили тенденцію, що люди бігли до обмінників на піках зростання курсу, а коли піки минали, починалася ревальвація, ці ж люди бігли валюту здавати. Зараз ця поведінка змінилася в кращу і більш раціональну сторону", – розповів заступник директора з монетарної політики НБУ Володимир Лепушинський.

Чеги до обмінників
Раніше українці втрачали гроші на хвилях паніки через курс валют, та зараз ситуація змінилася

Фінансовий стимул. У країнах Заходу поширене явище – винагороджувати дітей грошима за успішність у тих чи інших починаннях. Зокрема, Григорій Овчаренко привчає свого сина рахувати гроші змалечку: виділяє невеличкі суми за гарні оцінки і привчає накопичувати: "Я прагну досягти, щоб мій син купував те, що він хоче, за кошти з власних доходів".

Як грамотно покращувати своє фінансове становище

Українських дітей випускають зі шкіл менш готовими до реального фінансового життя і не навчають, як заощаджувати гроші – до того ж так, щоб їх не з'їла інфляція.

Читайте також: Коли українці зможуть відкладати собі пенсію

Скарбничка. Щоб поліпшити фінансове становище, не треба без нагальної потреби брати кредити. А головне – варто систематично відкладати. Наприклад, дати команду банку автоматично щомісяця відраховувати хоча б 100 гривень у скарбничку. На ці гроші нараховуватимуть відсотки.

Скарбничка
Щоб покращити своє фінансове становище, необхідно навчитися відкладати

Депозити. Більшість українців звикли до депозитів. По-перше, це просто, по-друге, держава гарантує повернення хоч би й 200 тисяч гривень, якщо банк збанкрутує.

Ми маємо на сьогодні у банківській системі 507 мільярдів гривень у депозитах фізичних осіб. 53% з цих коштів – вклади безпосередньо у гривні,
– зазначив представник НБУ Володимир Лепушинський.

Але депозит – не найприбутковіший інструмент. Середня ставка в гривні зараз становить 16% річних, і тенденції до зростання немає. Якщо покласти 10 тисяч гривень в банк, то через рік отримаєте одну тисячу і триста гривень доходу. Не тисячу і шістсот, бо з цієї суми ще відрахують податки.

Облігація
Державні облігації – прибуткова річ, але вимагає куди більших вкладень, ніж депозити

Державні облігації. На 500 гривень більше зароблять ваші 10 тисяч, якщо придбаєте державні облігації. Там і відсоткова ставка вища, і податок не знімають. Але для такої інвестиції потрібно хоча б 30 тисяч гривень.

Читайте також: Куди вкласти гроші, щоб не прогадати

Недержавні пенсійні фонди. Внесок до такої організації може бути хоч 100 гривень, от тільки забрати ці гроші дозволяється лише на пенсії. За рік вкладені 10 тисяч гривень принесуть дохід удвічі більший, ніж на депозиті. Утім, хоч довіра до фондів наразі найнижча, якщо реформа фінансового сектору триватиме, то за кілька років українці зможуть заощаджувати на гідну старість, як це роблять на Заході.