Які вимоги висунули депутати уряду і які побачили загрози – розбиралися журналісти сайту "24".

Домовленості

Законопроект 7066 стояв у порядку денному на четвертому місці. При нормальній роботі у залі це означає високі шанси розгляду його цього ж дня. Інтриги додав той факт, що одразу 3 фракції – БПП, "Народний Фронт", "Воля народу" – попросили голову парламенту Андрія Парубія оголосити перерву.

З'ясувалося, що до Верховної Ради прийшов прем'єр Володимир Гройсман підтримати законопроект про виділення коштів місцевим бюджетам Донеччини на погашення боргів по електриці перед підприємствами і субвенції на медицину. Поки фракції узгоджували позиції з прем'єром, перемовини переросли в обідню перерву.

Читайте також: Якщо ми налажаємо, то це відчують всі, – інтерв’ю Максима Нефьодова про продовження реформ уряду

Як результат, за це рішення проголосувало 292 депутати, серед яких – нардепи БПП, "Народного фронту", "Волі народу" і "Опозиційного блоку". Показово, як депутат Юрій Мірошниченко з "Опоблоку" перестрибував сходинки, щоби встигнути у зал на голосування.

Зараз у цьому парламенті відбуваються торги. Збираються голоси під певний пакет законопроектів по змінах до бюджету, приватизації і по державній службі,
– коментує журналістам затягнуту перерву віце-спікер Оксана Сироїд.

Ірина Луценко з Блоку Петра Порошенка заявила, що запуск процесу приватизації до кінця року є вимогою МВФ. Тому сьогодні Рада обов'язково має дійти до цього законопроекту.

Зібрати голоси

Виконувач обов’язків голови Фонду держмайна Віталій Трубаров з самого ранку був у Раді. Він особисто збирав голоси разом з урядовцями. Репортеру "24" він радісно заявив, що голоси є.

У БПП і "Народному фронті" теж пообіцяли, що фракція проголосує. У "Самопомочі" найбільше критикували законопроект. У фракції наголошували, що поки немає закону про управління державним майном, призначення голови Фонду держмайна і його переформатування, за приватизацію голосувати немає сенсу.

Нардепи застерегли, що ухвалення нових правил приватизації може дозволити Кабміну в ручному режимі визначати, кому продавати, а кому – ні. Попри критику, "Самопоміч" погодилася проголосувати за приватизацію за новими правилами у першому читанні.

Читайте також: Чому немає охочих купувати державне майно

У "Батьківщині" до останнього моменту не могли визначитися, чи підтримувати законопроект. За півгодини до голосування Іван Крулько хитав головою, мовляв – поки рішення не прийняли.

Без переліку стратегічних підприємств і без встановлення процедури заборони перепродажу майна росіянам, заборони на приватизацію компаніям, які мають навіть одну акцію, розташовану в офшорах, цей закон не має права на існування,
– зрештою озвучив позицію фракції Сергій Соболєв перед голосуванням.

Була ще одна вимога "Батьківщини" до авторів законопроекту. У Юлії Тимошенко раптово забули про збір півмільйона підписів "народного референдуму" за продовження заборони на продаж землі. Фракція висловила претензію, чому у законопроекті "7066" пропонують продавати промисловими об'єктами без землі. Від цього страждають підприємці.

Стратегічні підприємства і друге читання

Під час обговорень депутати один за одним підхоплювали тезу Соболєва про неприйнятність приватизації стратегічних підприємств, буцімто їх вже виставляють на продаж. Народні обранці забули, що у 2015 році вони проголосували за перелік із понад 200 підприємств, які мають стратегічне значення.

Подібну мантру повторив лідер Радикальної партії Олег Ляшко, додавши: "Пане прем'єр-міністр, останнє китайське попередження, поверніть у державну власність газорозподільчі мережі, які сьогодні у Фірташа, Льовочкіна і компанії. Або ви прикриєте цю контору, або я потримаюсь за ваше горло!".

Читайте також: Рада підтримала закон про приватизацію держмайна

Гройсман спокійно відповів Ляшку, що на всіх лежить відповідальність за прийняття державних рішень і він дякує депутатам, які, не дивлячись на політичний інтерес, їх приймають, натякнувши на обідні перемовини.

В уряді позитивно дивляться на друге читання законопроекту 7066. Нічого нового депутати авторам не повідомили. Водночас зауважують, що є низка популістичних ідей, які неможливо втілити. Зокрема, передбачити у законопроекті заборону на перепродаж українських підприємств державі-агресору.

Кабмін наголошує, що перелік стратегічних підприємств дійсно вже є, і його в уряді змінювати не збираються. У Фонді держмайна достатньо підприємств, які він вже може продавати.

Заступник міністра економіки Максим Нефьодов також заявив, що уряд буде відстоювати статтю про участь у приватизації компаній, що наполовину складаються з так званих офшорів.

Будь-яка велика українська компанія структурована через країни з низьким оподаткуванням. Це такі юрисдикції, як Кіпр і острів Мен. Вони не входять у перелік офшорів. Класичні офшори – це ті, які не співпрацюють з FATF. Вони не мають права брати участь в українській приватизації,
– наголосив урядовець.

В уряді готові змінювати формулювання статей законопроекту, які турбують депутатів, аби тільки вони працювали на практиці.