Спершу коротенько основні аксіоми. Криптовалюта – вид цифрової валюти, чиї емісія та облік засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту. Криптовалюти функціонують децентралізовано в розподіленій комп'ютерній мережі. Їх немає у банкнотах, які б можна було б помацати руками. Вони існують у цифровому світі. Всього криптовалют на нашій планеті вже винайшли і створили близько тисячі. Основних спеціалісти виділяють до 15. По об'єму (і вартості) лідирує біткойн (bitcoin), йому в потилицю дихають ethereum, bitcoin cash, ripple, litecoin, dash та інші. Ось так виглядає "рейтинг" криптовалют за даними агрегатора з бірж криптовалют Coinmarketcap.com станом на 28 серпня 2017 року.

Читайте також: Біткойн в Україні: криптовалютою вже можна розрахуватися в Києві

Рейтинг криптовалют: біткойн найдорожчий
Рейтинг криптовалют: біткойн найдорожчий

В Україні минулого року оголосили про намір на рівні держави ввести власну криптовалюту. Але поки ця ідея залишається ідеєю.

Читайте також: Українські електронні гроші: перспективи і реалії

Дещо про біткойн

Це поки що найпотужніша криптовалюта. Ще минулого року вона коштувала близько 2 тисяч доларів за 1 біткойн (на початку своєї історії, у 2010 році, біткойн коштував 0,005 USD), а 13 серпня 2017 за нього давали 4164,87 долара. Тоді всього за добу курс цієї криптовалюти підскочив на понад 10%.

Втім, вартість чималої кількості криптовалют значно зросла з моменту їхньої появи. Причому в процентному відношенні біткойн зріс найменше за останній рік.

Як змінювалася вартість біткойна та інших криптовалют
Як змінювалася вартість біткойна та інших криптовалют

Як заробляють на криптовалютах

Їх створюють за допомогою майнінгу. Це процес обчислень для підтвердження транзакцій у системі і для забезпечення її надійності і безпеки. Пристрої для майнінгу називають майнерами (так само, як і людей, що цим займаються). Власне, це комп'ютери зі спеціальними чіпами (асік майнери) або спеціалізовані пристрої, оснащені відеокартами. У серйозних майнерів існують цілі системи таких комп'ютерів, які називають "фермами". І коли кажуть "вкластися у біткойни", мова йде, як правило, про те, щоб придбати і обслуговувати саме таку майнінг-систему. Але є інший спосіб: можна купити біткойни на біржі і торгувати ними так само, як іншими валютами. Але такий вид заробітку вже вимагає не комп'ютерних, а спеціальних фінансових знань. І в обох випадках потрібно розуміти чимало нюансів, в тому числі технічних.

Заробити на "лопатах"

Саме пояснити ці нюанси і обіцяють на майстер-класах з криптовалют. Відкрийте рядок пошуку з відповідним запитом хоча б у соцмережі Facebook, і вашим очам відкриється безліч сторінок, де розтлумачують, роз'яснюють і запрошують у всесвіт бікойну, ефіріуму та інших.

На вимогливе око журналіста таке батьківське бажання бувалих майнерів навчити новачків своєму "мистецтву" викликає аналогії з мережним маркетингом типу МММ чи гербалайфу.

Але. Навчати не пропонують безкоштовно. Майстер-класи, курси та подібне коштують від 400 до 10 000 гривень з особи. Тому таке навчання — це як під час "золотої лихоманки" можна було заробити на продажу лопат і заступів.

Ми не даємо рекомендації з приводу покупки тих чи інших криптовалют або ж ICO, ми даємо інструменти для аналізу ринку, криптовалют і проектів,
– йдеться на сайті спеціаліста у сфері криптовалют і блокчейну Олега Кудренка.

І ми теж не кажемо, що це погано. Тому що в Україні насправді велика кількість людей успішно заробляє на біткойнах. Такі історії запросто можна знайти в мережі. Маємо навіть нардепів-криптомільйонерів.

Криптовалюти поза законом

Але біткойн в Україні зазвучав в усіх на устах не тільки через ріст у ціні, а ще й через голосні "облави" на нього правоохоронців.

Зокрема, цього року в Києві правоохоронці повідомили про викриття цілої біткойн-ферми у непрацюючому басейні Київського інституту електрозварювання імені Патона, де 20 комп’ютерів "незаконно видобували криптовалюту біткойн".

Потім СБУ повідомила, що у Кропивницькому припинила "діяльність міжрегіонального конвертцентру з багатомільйонним обігом".

А все тому, що за українським законодавством криптовалюти не вважаються законними.

Читайте також: У Нацбанку України заявили про небезпеку біткойна

Як роз'яснили у НБУ: "гривня як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом в Україні", а "випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються". Тому Нацбанк розглядає біткойн "як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу", оскільки це суперечить нормам українського законодавства.

Більше того, НБУ навіть вважає криптовалюти небезпечними, через анонімність і децентралізованість таких систем, які можуть бути використані у відмиванні коштів, отриманих злочинним шляхом.

Українські майнери, представники бізнесу, юристи і політики вже кілька років ведуть дискусію, як в Україні офіційно затвердити хоча б якийсь статус криптовалют. Але виглядає, що поки весь світ пристосовується до нових платіжно-грошових трендів, а в Японії, зокрема, зробили біткойн офіційною платіжною системою, українські чиновники тільки знизують плечами.

Втім, у квітні цього року прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомляв, що Державне агентство з питань електронного урядування України та американська компанія Bitfury — світовий лідер розвитку Blockchain — підписали меморандум про співпрацю, яким передбачено залучення досвіду американської компанії до створення ефективної екосистеми для розвитку Blockchain в Україні.

А в серпні заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Наталія Лапко повідомила, що на розгляді у Верховній Раді України зараз є законопроект, "побудований на європейських стандартах регулювання платіжного ринку", прийняття якого "дасть змогу упорядкувати діяльність небанківських фінансових установ на ринку платіжних послуг, надати їм право здійснювати випуск електронних грошей і мати комерційних агентів".

Але, нагадаємо, про блокчейн в Україні почали говорити ще минулого року. І підписання меморандуму про наміри – це навіть не чверть справи. Бо технологія розвивається космічними стрибками, і факт — українське національне законодавство за нею не встигає.

Бути чи не бути

Тож чи варто й собі податися в майнери, заробляти великі гроші (або втратити чималу суму, не розібравшись і не впоравшись), чи й мати проблеми із законом – вирішувати кожному особисто і нести за це відповідальність.

Втім, як розповів у коментарі сайту "24" маркетолог біткойн-агентства Kuna Вадим Попов, вкладати кошти у біткойни одразу після зростання його вартості є поганим варіантом. Варто стежити за ціною, коли вона знизиться – вкласти кошти.

Але найголовніше – вартість криптовалют в цілому і біткойнів зокрема залежить від попиту. Чим більше людей цікавитимуться і вкладатимуться – тим дорожчими ці валюти ставатимуть. І навпаки. Якщо взяти до уваги тенденції останніх років, не виглядає, що криптовалюти так просто здадуть позиції. Наш висновок: кидатися "грудьми на амбразуру" не варто. Але прислухатись, аналізувати, вникати і потроху навчатись — якраз те, що треба.

Читайте також: Чи заберуть субсидії: у кого, чому і що натомість