Через поширення коронавірусу та карантинні заходи, українська економіка потерпає. В резульататі перегляду держбюджету-2020 "діра" збільшилася до рекордних 300 мільярдів. Для вирішення проблем в українській економіці ключовою є програма від МВФ та чи достатньо її, щоб вирішити всі проблеми – дізнавався 24 канал.

Важливо МВФ та Україна домовилися про кредит на 5 мільярдів доларів

Закон про відкритий ринок землі та "антиколомойський" – прийняті. Прездидент Зеленський їх підписав. Це були головні вимоги і тепер перемовини між МВФ та Україною перейшли на новий рівень. Перший транш надійде у розмірі 1,9 мільярда доларів.

Чи врятує кредит від МВФ Україну

Всього за 2019 "діра" у бюджеті зросла на третину. На кінець минулого року дефіцит бюджету становив 78 мільярдів гривень. Думка, що проблема з дефіцитом з'явилася через карантин та коронавірус – хибна. Проблема є давно, але зараз вона посилилася. В результаті перегляду держбюджету "діру" збільшили до 300 мільярдів гривень.

Від МВФ очікуємо 5 мільярдів доларів, а це приблизно 134 мільярди гривень. Тобто такий кредит не покриє навіть половини дефіциту бюджету.

Насправді кредити від МВФ не йдуть на покривання дефіциту, але ймовірна, що частина або навіть усі гроші з програми standby підуть на це.

Формально кредит МВФ йде на поповнення золотовалютних резервів, тобто кошти не йдуть до держбюджету. Принаймні така стала практика. Безперечно ситуація безпрецедентна, тому МВФ може піти на порушення своїх правил. У 2008 році він це зробив, тоді частина коштів, які ми отримали пішла в держбюджет,
– розповідає експерт з економіки Борис Кушнірук в коментарі 24 каналу.

Чому змінили програму

Попередньо обговорювали трирічну програму на 5,5 мільярдів доларів. Проте в МВФ сказали, що, якщо Україна успішно виконає умови, то можна говорити навіть про кращу угоду – 8 мільярдів доларів. В результаті відмовили від програми розширеного кредитування EFF на 3 роки і звернулися до програми standby з меншими фінансуванням та коротшим терміном. Детальніше про різницю програм читайте у нашому матеріалі Зрада чи перемога: що означає зміна програми кредитування МВФ.

Пошук інших кредиторів

Якщо МВФ і дасть нам гроші для закриття "діри" в бюджеті, то треба все одно шукати інші ресурси. Це можуть бути інші українські партнери – Євросоюз, Світовий банк чи США. Очікують, що впродовж 2020-2021 Україна отримає 8-10 мільярдів.

Будівля МВФ
Будівля МВФ / Фото GettyImages

Влітку та восени на ринок міжнародних ресурсів виллється "фантастична сума". Борис Кушнірук стверджує, що США випускає допомогу на 2 трильйони доларів, так само велику суму на ринок випускає ЄС. Частина цих грошей буде в руках фінансових інституцій, тобто банків. За таких обставин гроші можна буде позичити в них і втримати дефіцит бюджету на прийнятному рівні. Та в основі всього лежить співпраця з МВФ.

Якщо буде співпраця з МВФ, тоді буде довіра зовнішніх кредиторів і Україна зможе продовжити робити запозичення в умовах кризи,
– розповідає Кушнірук.

Кредит від МВФ не врятує економіку України, але він відкриє двері до інших кредиторів.

Чому кредит від МВФ є необхідним для України

Попередньо МВФ та Україна дійшли згоди, тому скоріш за все в України буде нова програма. Проте це ще не остаточно. Щоб зрозуміти, чому кредит від МВФ є таким важливим, давайте спроєктуємо, що станеться, якщо ми його таки не отримаємо.

Якщо Україна не отримає кредит від МВФ, то потрапить у ще більшу кризу, ніж могла б бути. Це призведе до дефолту та поверне державу на кілька років назад. Таку думку ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов висловив в ефірі програми "Що це було?" на 24 каналі, а також додав, що Україна вже загнала себе у глухий кут.

Вже не можна відступати. В іншому випадку ми друкуємо гроші, руйнуємо економіку і відступаємо назад у 2014 рік, коли інфляція була 40%, а курс стрибав щодня,
– сказав ексміністр.

За його словами, без траншу МВФ країну чекає велика криза.

Пояснюємо Дефолт і "кінець світу": що треба знати, щоб не панікувати

Натомість економіст Борис Кушнірук дає більш оптимістичний прогноз.

Це створює загрозу дефолту. При цьому деякі внутрішні гравці хочуть цього. В першу чергу це пов'язано з Коломойським. Сказати, що ми обов'язково маємо оголосити дефолт, якщо ми не отримаємо кредит від МВФ, не можна,
– говорить економіст Кушнірук.

Експерт каже, що якщо брати до уваги співвідношення золотовалютних резервів та зовнішніх боргів, які треба сплатити цього року, то "нас ніхто не зрозуміє, якщо ми оголосимо дефолт. Це буде відверта некоректність".

Все ж експерти сходяться на думці, що у випадку провалу перемовин з МВФ, в України будуть суттєві проблеми по фінансуванню дефіциту державного бюджету.

Чому зволікали з наданням траншів

Президент України Володимир Зеленський, НБУ й уряд ще Гончарука на початку грудня 2019 року домовилися з МВФ про нову трирічну програму EFF на 5,5 мільярда доларів. До того ж, таке рішення МВФ сприяло б отриманню Україною допомоги від ЄС на 500 мільйонів євро та кредиту від Світового банку навіть до мільярда доларів.

Коломойський хоче повернути ПриватБанк
Коломойський хоче повернути ПриватБанк / Фото nv.ua

Тоді перший транш кредиту планували отримати ще в грудні, однак цього не сталося й досі. Причина такої тривалої затримки – невиконання Україною умов Фонду.

"Очевидно, що МВФ зберігатиме заморожений статус відносин з Україною до того часу, поки не вирішиться проблема з Коломойським", – раніше прокоментував Кушнірук. І це правда, перемовини зрушилися з місця лиш після підписання президентом цього закону.

Детальніше Перемовини з МВФ: що відомо про "антиколомойський" законопроєкт

В основному говорили про дві вимоги від МВФ: прийняття "антиколомойського" закону та земельна реформа. Проте Кушнірук стверджував, що найбільше нас відділяло від МВФ саме невиконання першої вимоги.

Враховуючи, що в Коломойського дуже потужна лобістська група в парламенті, є проблема просто цей "антиколомойський" закон ухвалити. Але без нього нічого не буде,
– резюмує економіст.

На якому етапі перемовини

Перший транш можна очікувати до кінця травня, якщо керівництво та виконком Фонду оперативно підпишуть домовленості.

Про узгоджений попередній текст угоди ("staff level agreement") нової програми Stand By України та МВФ повідомила пресслужба Фонду на офіційному сайті 21 травня.

Попередня домоаленість є. Її ще мають підписати МВФ та його виконавчий комітет. Обіцяють зробити це "найближчими тижнями".

Цікаво Правда чи популізм: що Зеленський сказав про зарплати, МВФ та дороги

Економічні кризи в Україні
Економічні кризи в Україні / Інфорграфіка 24 каналу