Встановлення формульного ціноутворення – це єдиний спосіб прибрати корупцію з паливних закупівель "Укрзалізниці" (УЗ). А до тих пір, поки тендери на закупівлю дизельного палива будуть проходити традиційно – з відкатами, позовами і блокуваннями, нормальним трейдерам краще утриматися від участі в них. Про це заявив виданню ДТ директор одного з найбільших постачальників палива в Україні – підприємства "Анвітрейд", Петро Белз. Таким чином він прокоментував своє рішення відмовитися від майбутньої роботи з УЗ.

"Поки умови не будуть змінені на чесні і прозорі, "Анвітрейд" більше не братиме участі. Нам це не цікаво", – заявив Петро Белз і додав, що в приватних бесідах, багато трейдерів підтримують ідею введення "формули", але в тендерах перемагають ті, хто будує бізнес на кабінетних домовленостей.

Україна імпортує більше 70% споживаного дизельного палива і внутрішній ринок залежить від світових і європейських котирувань на нафтопродукти. При цьому, найбільший споживач дизеля – "Укрзалізниця" – намагається купувати паливо за фіксованою ціною. І "втрачає", в результаті, до $40 на тонні.

Перевага формульного ціноутворення в тому, що воно все максимально автоматизує, і зводить нанівець будь-які тіньові нюанси.

Є константи – котирування PLATTS і акциз, а є змінна – премія трейдера. Все інше – корупція. Щоб уникнути корупції, формула повинна бути простою: потрібно прив'язати ціну закупівель до констант, які залежать від людського фактора і чиїхось домовленостей. Я впевнений, що предметом торгів повинна бути тільки премія трейдера, а все інше має бути стабільним і прогнозованим. Немає більше факторів впливу на ціну: довідок, коригувань, змін. Тільки обраний PLATTS і премія постачальника. І кожен для себе вибирає свою міру заробітку,
– вважає Петро Белз.

Складається враження, що УЗ не хоче переходити на умови формульного ціноутворення. Хоча, з огляду на тенденцію останніх заблокованих тендерів, перехід на роботу за світовими правилами – це питання часу і політичної волі керівництва. В протилежному випадку великі ризики залишитися взагалі без палива.

ДОВІДКА:

Platts – американське інформаційне агентство, яке спеціалізується на публікації цінових котирувань на нафту, нафтопродукти, природний газ, продукти нафтохімії і промислові метали, що торгуються в різних регіонах світу (котирувальне агентство). Є підрозділом американського медіахолдингу McGraw-Hill. З 28 квітня 2016 року – після перейменування материнської компанії McGraw Hill Financial, Inc' в'S&P Global Inc. – агентство носить назву S&P Global Platts.