Стагфляція економіки Китаю

Застій виробництва

Скорочення виробництва зображає індекс менеджерів із закупівель (PMI) у виробничому секторі, коли він опускається нижче 50. У жовтні в Китаї його зафіксували на рівні 49,2. Головний економіст Pinpoint Asset Management Жан Жівей відмітив, що це найнижче значення за час публікації індексу, за винятком фінансової кризи 2008 та спалаху COVID-19 у лютому торік.

Читайте також Боргова епопея Evergrande: китайська влада звернулася до засновника компанії

За його словами, індекс цін на продукцію піднявся до найвищої позначки з моменту початку вимірів у 2016 році.

Ці сигнали свідчать, що у Китаї вже, ймовірно, розпочалася стагфляція,
– зауважив Жан Жівей.

Що таке стагфляція

Стагфляція – це стан економіки, при якому вона переживає стагнацію виробництва і високі темпи інфляції одночасно. Цей феномен було вперше описано у 1970-ті роки, коли нафтова криза спричинила довгий період високих цін та падіння росту ВВП.

Високі темпи інфляції

Жан Жівей розповідає, що тривожним знаком є перехід інфляції з ціни ресурсів на ціну продукції. Інфляційний тиск поступово переходить від виробників до споживачів, зауважує він.

Ціна ресурсів росте вже багато місяців, під впливом росту цін на сировину. Але стрибок індексу цін на продукцію у жовтні викликає занепокоєння,
– розповідає експерт.

Енергетична криза в Китаї

На виробничі потужності заводів негативно вплинули енергетична криза, дефіцит та висока вартість ресурсів. "Це призвело до ще більшого скорочення запасів та ще довших термінів доставки. Також нестача та зростання ціни ресурсів призводить до підвищення цін на кінцеву продукцію", – вважає економіст Capital Economics Шеана Юе.

Детальніше Економіка Китаю продовжує падати: ВВП у III кварталі 2021 року

Ріст економіки Китаю у 2021 році

  • У I кварталі 2021 року ВВП Китаю зріс на 18,3%, що є найбільшим стрибком економіки країни з 1992 року.
  • Економічне відновлення Китаю у II кварталі суттєво сповільнилось й ВВП становив 7,9% в річному вимірі.
  • У III кварталі ріст ВВП сповільнився до 4,9% річних.
  • Китай поставив мету економічного зростання на рівні 6% до 2021 року після скасування цієї мети торік.
  • Інвестиційний банківський гігант Goldman Sachs знизив прогноз економічного росту Пекіну на 0,4% у 2021 році. Прогнозовано ВВП зросте на 7,8% замість попередніх 8,2%.