Інфляція в Туреччині

Рівень інфляції в Туреччині зростає вже тривалий час. Так у червні він склав 78,6% річних, що трохи нижче за консенсус-прогноз аналітиків у 80% річних. Інвестиційний банк Goldman Sachs нещодавно підвищив свій прогноз інфляції в Туреччині на кінець року з 65% до 75%.

Читайте також Чому інвестору важливо бути активним в соцмережах

Політика низьких ставок

Зазвичай реакцією на стрімкий ріст інфляції є підвищення облікової ставки, однак Ердоган продовжує наполягати на політиці низьких ставок. Тому президент Туреччини наказав Центробанку тримати базову ставку запозичень значно нижчою за рівень інфляції.

Що відбувається з лірою

Через стрімкий ріст інфляції та низьку ставку турецька ліра втратила 48% своєї вартості до долара за останні 12 місяців. Через падіння курсу ціни в країні зросли, оскільки Туреччина залежить від імпорту, особливо енергоносіїв. Тенденція погіршилася після повномасштабного вторгнення Росії на територію Україну, що спричинило різке зростання цін на енергоносії.

Ситуація з інфляцією у світі

У відповідь на стрімкий ріст рівня інфляції Центробанки двох країн з групи G7 підняли процентні ставки (Велика Британія та США). Федеральна резервна система США пішла на найбільше одномоментне підняття базової процентної ставки з 1994 року. Тоді як у Великій Британії цього четверга пішли на такий крок вп'яте поспіль.

Детальніше про це Дві потужні країни G7 активно намагаються приборкати інфляцію: на який крок вони пішли

В Україні рівень інфляції теж продовжив зростати й за результатами склав 18% річних. У відповідь на це НБУ підняв рівень облікової ставки до 25% річних. У Нацбанку прогнозують, що наприкінці поточного року інфляція в Україні перетне рівень у 20%.

Заступник глави Нацбанку Сергій Ніколайчук вважає, що навряд чи Україна повторить сценарій економічної ситуації у 1990-х. Він підкреслив, що 20% річних – це той рівень, який можна контролювати.

Нагадаємо, що підняття облікової ставки є одним з інструментів монетарної політики, за допомогою якого НБУ встановлює орієнтир стосовно вартості залучених та розміщених грошових коштів. Перш за все це стосується банків та інших суб'єктів грошово-кредитного ринку України.

Може зацікавити – якими будуть ціни в Україні та чому НБУ підняв облікову ставку: дивіться відео