Що каже Вітренко

Експортувати газ компанії мали б через газотранспортну систему Росії, оператором якої є "Газпром". Про це виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко повідомив у фейсбуці.

До теми ОТГ могли б обирати постачальників: Вітренко запропонував нові правила на ринку газу

За словами Вітренка, надалі ці компанії зможуть направити газ в ЄС через Україну або продати іншим європейським компаніям.

Як приклад незалежної компанії Вітренко навів фірму Shell. Міністр стверджує, що "Нафтогаз" вже купував газ у Shell за президентства Петра Порошенка. Політик додав, що "Нафтогаз" та інші українські компанії купують газ у європейських компаній, які беруть його у "Газпрому".

Крім цього, Вітренко зауважив, що проти експорту газу з Росії незалежними компаніями виступає сам "Газпром". Він транзитує газ через Україну і продає його європейським компаніям на точках передачі вже після перетину кордону. Політик окремо наголосив, що ніхто не пропонував відновити прямий імпорт українськими компаніями газу від Газпрому.

Після військової агресії Росії проти України психіка багатьох з нас є особливо чутливою до питань, які пов’язані з Росією,
– зазначив міністр.

Чи вигідно це для України

Вітренко стверджує, що експорт газу від незалежних компаній вигідний для України, адже це створює додатковий попит на потужності української газотранспортної системи для транзиту газу в Європу. Крім цього, це знижує ціну газу на українському оптовому ринку. Вітренко переконує, що це питання десятків мільярдів доларів для України.

Важливо Тарифна проблема: чому зросли ціни на газ

Що цьому передувало

  • З нового року ціна на розподіл газу в Україні зросла. Це спричинило хвилю масових протестів у містах України.
  • Тому уряд пообіцяв знизити тарифи. Зокрема, ціна за кубометр газу становитиме 6,99 гривні, за розподіл – 179, гривні. Однак такі ціни будуть актуальними лише під час карантину.
  • Вітренко зазначив, що знижені тарифи – це спосіб відтягнути час, аби вирішити проблему. Міністр запропонував кілька способів, серед них – імпорт газу з Росії незалежними компаніями. Це обурило українців.
  • Крім цього, Вітренко запропонував, аби об'єднані територіальні громади могли самі обирати постачальника газу для вразливих споживачів.